Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Sendikal hak ve özgürlükler nöbetinde 5. hafta

Sendikal hak ve özgürlükler nöbetinde 5. hafta

Sendikal hak ve özgürlükler eyleminin 5. haftasında gündemde direnişlerinin 15. gününde olan Çemen Tekstil işçileri vardı.

12 Ocak Salı gününden beri Gaziantep 3. Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Çemen Tekstil Fabrikası’nın önü panzerlerle ve polislerle çevrili. Çemen Tekstil patronunun işçilere dayattığı sendikasız çalışmaya karşı işçilerin başlattığı grev devam ediyor.

Çemen Tekstil işçilerinin greve çıkmasının üstünden 15 gün geçti. 350 işçinin greve başlamasının ardından Çemen Tekstil patronu grevi kırmak için sendikaya üye olmayacaklarına dairi mza alarak daha yüksek ücretle 200 yeni işçiyi işe başlatmak istedi.

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB tarafından sendikal hak ve özgürlükler için düzenlenen oturma eylemi 5. haftasında Çemen Tekstil işçileri ile dayanışmak için yapıldı.

Saat 12:00′da Taksim Gezi Parkı’nda başlayan eylemde açıklamayı DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgülü yaptı. Görgülü yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
İşçilerin Anayasal demokratik haklarını kullanmaları, örgütlenme özgürlükleri ne işveren baskısıyla ne de polis gücüyle engellenemez! Engellenmesine de hiç bir zaman izin verilmez! SİNTER işçilerinin, BELEDİYE işçielerinin, KIZILAY işçilerinin, İTFAİYE işçilerinin, TEKEL işçilerinin direnişi bunu göstermektedir. ÇEMEN Tekstil işçileri de ekonomik ve demokratik haklarına sahip çıkarak, örgütlü güçleriyle hareket ederek, alınterlerinin her damlasını savunarak bunu göstermektedir.

Tayfun Görgülü’nün konuşmasının ardından Avrupa Tesktil-Giyim ve Deri Sendikaları Federasyonu Genel Sekreteri Patrick Itschert söz alarak Çemen Tekstil işçileri ile dayanışmak için Türkiye’ye geldiklerini ve Türkiye işçi sınıfı mücadelesinin her zaman yanında olacaklarını belirtti.

Eyleme ücretlerine 3 yıldır zam alamayan Marmaray işçileri de katılarak bir konuşma yaptı. Ücretlerine 3 yıldır zam yapılmayan ve bağlı oldukları taşeron şirket tarafından ekonomik hakları gasp edilmeye çalışılan Marmaray işçileri iş bırakma eylemlerinin 11. gününde.

Yapılan konuşmalar sık sık sloganlarla bölündü. “Çemen işçisi yalnız değildir!”, “Marmaray işçisi köledeğildir!”, “TEKEL işçisi yalnız değildir!”, “Yaşasın sınıf dayanışması!

İtfaiye ve belediye işçileri de katıldı

2 günlük açlık grevini sonlandıran itfaiye ve belediye işçileri de Tük-İş 1. Bölge Başkanlığı’nda yaptıkları açıklamadan sonra eyleme katıldı. Tasim Gezi Parkı’na kadar yürüyüş yapan işçiler burada bekleyen kitle tarafından sloganlarla karşılandı. “İtfaiye işçisi yalnız değildir!”, “Esenyurt işçisi yalnız değildir!”, “Genel grev genel direniş!

Türk-İş 1.Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak yaptığı açıklamada devam eden direnişlerin birleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*