Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sendika yasasına karşı iş bırakma

Sendika yasasına karşı iş bırakma

Sendikal Güç Birliği Plotformu, Meclis’te görülüşen Toplu İş İlişkileri Kanunu Tasarısı’na karşı örgütlü olduğu iş yerlerinde bir saatlik iş bırakma eylemi yaptı.

İş bırakma eyleminin en güçlü olduğu yer Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi oldu. Platform bileşeni Deri-İş Sendikası üyeleri, iş başı yapmayarak, Sanayi Bölgesi meydanında bir araya geldi. Bini aşkın işçi, “Vesayetçi yasakçı sendika yasasına hayır” yazalı pankart arkasında kortej oluşturarak bölge içerisinde yürüyü yaptı. İş başı yapmayan TÜMTİS üyeleri de deri işçileriyle birlikte yürüdü. İşçiler sık sık, “Hükümet yasanı al başına çal”, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz” sloganlarını attı.

Türk-İşve Hak-İş‘in kapalı kapılar ardında, işçilerin iradesini hiçe sayarak yaptığı pazarlıklar nedeniyle anti-demokratik yasayı meşrulaştırdığını belirten işçiler, konfederasyonları protesto etti. İşçiler, Türk-İş yönetimine tepkilerini “Türk-İş uyama üyene sahip çık”, “Sessiz Türk-İş istemiyoruz” sloganlarıyla dile getirdi. Traktörcüler durağına yürüyen işçiler burada açıklama yaptı.

‘DİRENEREK KAZANDIĞIMIZ HALKARIMIZI SAVUNACAĞIZ’

Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Musa Servi, Toplu İş İlişkileri Kanunu ile işçi sınıfının kazanılmış haklarının gasp edileceğini, sendikal örgütlülüğün tehdit edildiğini, aralarında sendikalarının da olduğu bir çok sendikanın toplu sözleşme yetkisine el konulacağını belirtti.

30 yılı aşkın süredir büyük bedeller ödeyerek sendikal örgütlülüğü oluşturduklarını, işçilerin sosyal ve ekonomik haklarında kazanımlar elde ettiklerini ifade eden Servi, “Sermayenin ve siyasi iktidarların baskı ve engellemelerine rağmen, direniş çadırlarında kazandığımız haklarınızı gasp ettirmeyeceğiz” dedi.

“Örgütlülüğümüz tehdit altında” diyen Servi, AKP Hükümeti’nin sermayenin istemleri doğrultusunda işçilerin zaten sınırlı olan haklarını yok etmeyi hedeflediğini vurguladı.

Örgütlülüklerinin ülke genelinde yaygın olan kölece çalışma dayatmasına karşı tek güvenceleri olduğunu belirten Deri-İş Genel Başkanı Servi, “Bizi sendikasız bırakmak, örgütlülüğümüzü-birliğimizi dağıtmak istiyorlar” diye konuştu.

Tasarının görüşüldüğü sırada Meclis önünde olduklarını ve ardından Türk-İş’e gittiklerini hatırlatan Servi, “Türk-İş Başkanı Kumlu’ya hangi akılla bunu imzaladınız diye sorduk. ‘Farkında değilim’ dedi. Bu hakları direnerek kazandık, işverenler bize altın tepside sunmadı. Bu haklarımızı korumak için de direneceğiz” dedi.

İşçilere, “Bu yasayı kabul edecek misiniz? Bize rağmen kabul edildiği durumda fiili mücadele hattından yürüyecek misiniz?” diye soran Servi’ye işçiler, “Genel grev genel direniş” sloganı ile yanıt verdi.

Açıklamanın ardından işçiler, fabrikalarına dönerek işbaşı yaptı.

Sanayi şehri olan Kocaeli’de de bir saatlik iş bırakan işçiler, ardından toplu halde fabrikalara girdi. Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şubesi’nin örgütlüğü olduğu TÜPRAŞ Genel Merkezi, İzmit Rafinerisi, Gübretaş, Shell, Ege Kimya’nın da aralarında olduğu 9 iş yerinde 1 saatlik iş bırakma eylemi yapıldı. Saat 08.00’da toplanan işçiler basın açıklamaları gerçekleştirdi. Bir saat süren eylemden sonra işçiler, işbaşı yaptı. Eyleme 08.00-16.00 vardiyasında çalışan tüm işçiler katıldı.

etha

İş bırakma eyleminin etkili olduğu işyerlerinden birisi de uluslararası kargo şirketi olan UPS oldu. TÜMTİS’in örgütlü olduğu UPS aktarma merkezlerinde tüm sendikalı işçiler, bir saat işe geç başladı. İstanbul’da Mahmutbey ve Kurtköy’deki aktarma merkezlerinde basın açıklamaları yapıldı.

Bakırköy Belediyesi’ne ait Osmaniye şantiyesinde de Belediye-İş Sendikası üyelerinin tamamı 1 saat geç iş başı yaptı. Şantiyede yapılan basın açıklamasından sonra işçiler, eylemi 1 saat sürdürdü.

Tekgıda-İş’e bağlı tüm işyerlerinde de sabah mesai başlangıcında Sendikal Güç Birliği Platformu tarafından hazırlanan açıklamalar okundu ve üye işçiler konuyla ilgili bilgilendirildi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*