Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sel felaketi

Sel felaketi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, 2 gün önce, görevini yapıp uyarmıştı: Aman tanrım; yüzyılın en büyük sağanağı geliyor, herkes kaçsın ya da en iyisi, kaçacak yer olmadığından, dua etsin, demişti.

Neyse, korkulan olmadı; İstanbul ve işçi sınıfı, öyle sınırları pek de zorlamayan, bir sağanağı daha, ölümsüz, kazasız belasız göğüsleyip, atlattı.

İBBB Kadir Topbaş; Başakşehir-Esenler Otagarı arası metro tüneli inşaatını teftiş ederken; epey bir rahatlamış olarak, bir açıklama daha yaptı. Araya reklamları sokmayı da ihmal etmeden:

Biliyorsunuz, dünyada ciddi anlamda iklim değişikliği yaşanıyor. Temmuzun ortasındayız, ama hala ilkbahar yağışları devam ediyor. Afet şeklinde yağışlar var. Dün gece Miraç Kandili’ydi. Herkes dua etti, bir afet olmasın diye. Şükürler olsun ciddi bir problem olmadı. İSKİ, 6 milyar liralık yatırım yaptı. Çok ciddi sel baskınları olmuyor. Şu anda kent genelinde çok ciddi sel baskınları yaşanmadı.İstanbulluların sıkıntı yaşamaması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Eğer 6 saat içinde metrekareye 100 kilogram su düşseydi, doygun zeminlerde su tutulamayacağı için ciddi felaket yaşanabilirdi. Çok şükür, bir sıkıntı yaşanmadı. Kıraç’ta bazı evleri su bastığını öğrendik. Yağmur suyunu kanalizasyon suyundan ayırmadıkları için baskınlar oluyor.”

Çelebisi, Topbaşı vb., hepsi aynı kirli suyun akıntısı. İşçi sınıfının içinde, yollarını aça aça, kabara taşa, sel oluyorlar. İşçi sınıfını, iş cinayetleri başta gelmek üzere katlediyorlar; ardından dua ve başsağlığı ile boğuyorlar. Katlediyorlar, çürütüyorlar… Evlerini su basan işçileri, suçluyorlar!

Bu sonuna kadar çürümüş ve çürüten seli, ancak işçi sınıfı temizleyebilir…

İşçi sınıfı, İSKİ’nin yaptığı 6 milyar dolarlık yatırımı sahiplenecektir. Bu yatırım boyunca sömürülen sınıf kardeşlerinin; böylesi yatırımların, işçiler sellere boğdurulmadan önce neden yapılmadığının hesabını sormak ve bu türden yatırımları sermaye ilişkilerinden kurtarıp, alabildiğine geliştirmek için.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*