Anasayfa » GENÇLİK » Seçim öncesi öğretmenlerle oyun oynanıyor

Seçim öncesi öğretmenlerle oyun oynanıyor

Yüzbinlerce işsiz öğretmen ve 70 bin sözleşmeli öğretmen, seçim malzemesi yapılıyor. Öğretmenlerle resmen dalga geçiliyor.

2011 yılı öğretmen atamaları ile ilgili yapılan açıklama Ağustos ayında 55 bin öğretmenin atamasının yapılacağı yönündeydi. Seçime dönük adımlar atılmayacağını söyleyen yetkililer Haziran ayında gerçekleştirilen 30 binlik atamanın 55 bin’in içinde olup olmadığını bugüne kadar hiç açıklamadılar. Bu yolla yaratılan beklentiler ve kafa karışıklıkları uzun süre devam etti.

Dün(2 Haziran) günü yapılan açıklama ile Ağustos ayında 10 bin öğretmen ataması yapılacağı bilgisi ortaya çıktı. Bu gelişme Ağustos 2011’de 55 bin atama yapılmayacağını, Haziran ayında yapılan 30 binlik atamanın bu sayının içinde olduğunu göstermiş oldu.

Atama dönemini tek dönemle(Ağustos) sınırlandıran hükmün seçim öncesinde el çabukluğuyla değiştirilip Haziran ayında atama yapılması seçim yatırımından başka bir şey değildi. 2011 KPSS’ye girecek yüzbinlerce öğretmenin Ağustos ayında 55 bin atama beklentisi de böylece suya düşmüş oldu.

Yine, öğretmenler başta olmak üzere, kamuda çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirileceği vaadi ile de, sözleşmeli personel avutulmaya, vaatlerle kandırılmaya çalışılıyor. Öyle ki, “sözleşmelileri kadroya geçireceğiz” vaateleri bugünlerde, daha çok kimi ‘iyileştirmeler’ yapılacağı gerçeğini ortaya koyuyor. Başbakanından bakanlarına kadar umut tacirliği yapılmaya devam ediliyor.

Basının “müjde” başlıkları ile çığırtkanlığını yaptığı 15 bin sözleşmeli öğretmen ataması haberi ile de hadeflenen aynısıdır. Günler öncesinden basında yer alan, 1 Haziran atamalarının ardından boşalacak sözleşmeli pozisyonlarına yeni sözleşmelilerin atanacağı bilgisi yüzbinlerce öğretmen açısından çoktan eskimiş bir haberdir. Ancak o da, yeniden ısıtılıp karşımıza çıkarılmaktadır.

“12 Haziran’a yetiştireceğiz”, “dosya masamda”, “bakan bugün imzaladı”, “seçim sonrasına kaldı” gibi farklı pek çok açıklamanın yapılması ile tam bir belirsizlik hakim. Bu yolla da binlerce sözleşmeli personelde yeni beklentiler yaratılmaktadır.

Tüm bu yaşanılanlar, kafa karışıklıkları ve belirsizlikler içinde umut tacirliği yapmaktan başka bir şey değildir.

12 Haziran genel seçimleri öncesinde, umut tacirliği son hız devam etmektedir. Yüzbinlerce öğretmende yaratılan yeni beklentiler oy avcılığından başka bir şey değildir. Yüzbinlerce işsiz öğretmen ve 70 bin sözleşmeli öğretmen, seçim malzemesi yapılıyor. Öğretmenlerle resmen dalga geçiliyor.

300 bin işsiz öğretmen ve güvencesiz çalıştırılmaya mahkum edilen sözleşmeli öğretmenler; kasetler, küfürler, hakaretler, çılgın projeler, gözaltılar, ölümler, yalan dolanlar… kalabalığında geçen kirli bir seçim sürecinin harcı yapılmaya çalışılmaktadır.

Oyuna gelme, umutlarımızın kullanılmasına izin verme…

Eğitim Emekçileri Derneği

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*