Anasayfa » GENÇLİK » SBS sınavları bitti, KPSS’in ilk ayağı da…

SBS sınavları bitti, KPSS’in ilk ayağı da…

SBS sınav sonuçları açıklandıktan sonra, özel okullar, reklamları patlattılar. Ne kadar başarılı olduklarını, eğitim verdikleri çocukların hepsinin SBS sınavından tam puan aldığını, televizyondan, haber sitelerinden haykırdılar. Bütün bu reklamlar, işçi-emekçi ailelerine verilen müjdeli mesajla bitiyordu: Çocuğunuzun SBS’de ve sonraki sınavlarda, üniversite, iş vb., başarılı olmasını istiyorsanız; elinizi vicdanınıza ve cüzdanınıza koyup, bize gelin, diyorlardı…

İşçi-emekçi aileleri, olanaksızlıklarını zorlayıp, bu çağrıya gidebilirler belki de… Fakat, Y. G. Ö.’nün ailesi gibi, bu çağrının boşlukta yankılandığı acılı insanlar da var.

İzmir-Buca’da Kütahya İlköğretim Okulu son sınıf öğrencisi, 14 yaşındaki YGÖ, SBS sınavından, 336 puan aldığı için, intihar ederek öldü.

Yakında, özel okul reklamları, şöyle değişecek: “Çocuğunuzun intihar etmesini istemiyorsanız, …!”

Sermaye, eğitim ve üretimin önceki bütünlüğünü de; eğitimin ve üretimin önceki halini de yıktı. Ortadan kaldırdı. Azami kar doğrultusunda, eğitimi de, üretimi de, eğitim ile üretim arasındaki ilişkiyi de yeniden kurdu.

Sermayenin, eğitim-üretim sistemi bandı; yaşamdan elenme kaygısının derinleşmesi ve tüm toplumu kapsamasıyla, çocuklardan başlayarak amansız bir rekabet, artan intiharlar, işsizlik, asgari ücretten sömürülme üretiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*