Anasayfa » DÜNYA » Sarsıntılar çağına devam: Porto Riko

Sarsıntılar çağına devam: Porto Riko

Fransa, Haiti, Sudan, Cezayir ve Hong Kong’tan sonra isyan ve direniş bayrağı şimdi Porto Riko’da. Porto Riko’da 2 haftadır yüzbinler devlet başkanı/yöneticisi Rossello’nun istifası ve kemer sıkma paketlerine son verilmesi istemiyle sokaklarda. Hafta sonu ise, Porto Riko’da tarihinin en büyük kitle gösterisi, başkent San Juan’ın ana caddesinde 500 bin kişiyle gerçekleşti.

Porto Riko 3.2 milyon nüfusa sahip bir ada ülkesi. ABD’ye bağlı bir eyalet gibi yönetiliyor.

Dev protesto gösterileri, vali Rossello’nun diğer devlet yetkilileriyle yaptığı konuşmaların wiki-leaks tarzı internete sızmasıyla tetiklendi. Bu konuşmalardan biri Rossello, 2017’de Porto Riko’da 5 bin kişinin yaşamını yitirdiği kasırga felaketinde ölen yoksullarla alay ediyor, cesetlerini hayvanlara yedirmekten bahsediyor.

Rosello’nun kasırgada korkunç bir yıkıma uğrayan işçiler ve kent yoksullarıyla alçakça “eğlencesi” bardağı taşıran damla oldu.

Yıllardır sürdürülen kemer sıkma paketleri, kapanan fabrikalar, işsizlik, yoksulluk, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik özelleştirmeleri ve çöküntüsü, işten atılan binlerce öğretmen, 2017 kasırgası göz göre göre geldiği halde hiç bir önlem alınmaması nedeniyle uğranan korkunç yıkım, kasırgadan sonra işçi ve yoksul mahallelerinde halen elektriğin olmaması, bir yandan dev çaplı devlet yolsuzlukları, Porto Riko’luları zaten patlamaya hazır hale getirmişti. 2 yıl önceki kasırgadan sonra, 280 kamu okulunun kapatılıp 5 bin öğretmenin işten çıkarılması üzerine, oldukçu güçlü bir öğretmen grevi yaşanmıştı.

Fransa, Cezayir, Sudan’daki isyanlar, Porto Riko gibi ABD boyunduruğunda olan bir diğer ada ülkesi olan Haiti’den geçen yıl sonundan beri süren isyan ve direniş, yine benzer bir konumda olan şehir devleti Hong Kong’taki isyan ve direniş, Porto Riko’luları esinleyen diğer etkenler oldu.

Porto Riko işçi ve kent yoksullarını çıldırtan bir diğer etken de, kasırgadan sonra “para yok” diye okulları kapatan ve öğretmenleri atan eyalet eğitim bakanının zimmetine 15 milyon dolar geçirdiğinin açığa çıkmasıydı.

Porto Riko kitle eylemlerinde, Haiti’de olduğu gibi, geçen yüzyıl sonundan itibaren süren ABD işgaline, “Wall Street cuntası”na (Porto Riko ABD-Wall Street’in finans-kara para-banker merkezlerinden biri, bu yüzden Porto Riko’lular yönetime “Wall Street cuntası”, “Banker diktası” gibi isimler takmış durumda), kemer sıkma paketlerine, kasırga yıkımına uğrayanların ihtiyaçlarının karşılanmamasına karşı tepkiler de büyük rol oynuyor.

Porto Riko’lular “Ricky, defol, halk seni defedecek” sloganıyla sokağa döküldü. Ada çapında genel grev hazırlıkları da yapılıyor. Kamyon şoförleri ana caddeleri bloke etti.

Rosello’nun gösterileri yatıştırmak için önümüzdeki yıl görevi bırakacağını ve yeni seçimlere katılmayacağını açıklaması, kitlelerin öfkesini daha da büyüttü. “Derhal istifa! Derhal defol!” yarım milyon kişilik gösterinin ana sloganı oldu. Rosello’nun kendi partisinin gençlik örgütü bile gösterilerde yer aldı.

Göstericilerin sosyal medya ve basındaki açıklamaları, Rosello’nun istifası yetmez, bu kokuşmuş sistem baştan aşağı değişmeli istemlerini ortaya koyuyor.

Haiti’den sonra Porto Riko’da da isyan ve direniş hareketi, ABD’deki daha geniş kitleler tarafından da sempatiyle izleniyor. Sanki ABD’de daha büyük bir şeyler mayalanıyor gibi…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*