Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Metal işçilerinin eylem basıncı Birleşik Metal’i de sıkıştırıyor

Metal işçilerinin eylem basıncı Birleşik Metal’i de sıkıştırıyor

Birleşik Metal-İş üyesi fabrikalarda gerçekleşen Cuma eylemleri sürüyor. Sarkuysan fabrikası işçileri gerçekleştirdikleri eylemle, “MESS dayatmalarına hayır” dedi.

Saat 15.00’de, vardiya değişimi sırasında servis otoparkında toplanan işçiler, yolun tek şeridini kapatarak fabrikaya yürüdü. “Sarkuysan işçisi köle değildir”, “Direnen işçiler yenilmezler”, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiç birimiz” sloganları tüm işçilerce gür bir biçimde atıldı. Alkışlarla ve ıslıklarla süren yürüyüşe, çevreden, trafikte bulunan araçlardan destek alkışları geldi. Fabrika bahçesinde sendika temsilcisi tarafından yapılan açıklamanın ağırlığını ise işçilerden gelen, Türk-Metal’in eylem ve duruşuna yönelik soruları yanıtlama oluşturdu.

Türk-Metal tarafından alınan grev kararı ve yaptığı eylemlere karşı, Birleşik Metal-İş cephesinin son dönem sessizliği işçilerin birinci gündemini oluşturuyordu. Sendika temsilcisince, “Bu tarz fikirlere kapılınmasın, dışarıdan duyduklarınız yanlıştır” mesajı öne çıkarıldı. Birleşik Metal-İş’in kısa sürede grev kararı dahil bir dizi eylemlilik kararı alacağı ve bunun işçilere açıklanacağı anlatıldı.

Türk-Metal’in TİS sürecindeki bilindik ihanetçi tavrını açıkça sürdürememesinin temel nedeni olan, metal işçisinin taleplerinde ısrar ve kararlılığı bugün de kendini gösterdi. Birleşik Metal-İş’in, hem eylemlilik hem de karar noktasında şu ana kadar takipçi konumda kalmasının işçiler cephesinden bir basınç oluşturarak sendikayı sıkıştırdığı görüldü. Sendika açıklamasının tümüyle bu basıncı yumuşatma çabasına dönük olması ve sendikanın hızlıca eylem takvimini açıklamayı önüne alması, taban basıncının kendini yeniden gösterişi olarak yorumlanabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*