Anasayfa » DÜNYA » Sarı Yelekliler Champs Elsyees’de: “Devrim, Devrim, Devrim!”

Sarı Yelekliler Champs Elsyees’de: “Devrim, Devrim, Devrim!”

REVOLUTION Günün en güzel sloganıydı. Polis gaz ve tazyikli su ile fiili saldırı yaparak dagıttıgı kitle kısa süre sonra revolution, revolution, revolution (devrim, devrim, devrim) diye bagırıyordu ve meydan bu sloganla inliyordu. Herkesin buluştugu bu ortak slogan aynı zamanda mevziyi tekrar kazanmanın da sloganı oluyordu.

Bir ay önceden yapılan bu çagrı “bütün Fransa 16 Mart’a Paris’e” sloganıyla gilet jeune iltimaton koydular. Neden iltimaton diye soracaksınız sarı yelekliler hareketine karşı burjuvazının başlattıgı grand débat (büyük toplantılar) adı altında karşı saldırı ve gilet jeune hareketini bastırma ve kaybettigi itibarlarını yeniden kazanma toplantılarının sonuncusunu bu hafta yaparak içişleri bakanı diskotekte eğlenmeye Makron da eşiyle midi-pyrénées daglarında kayak kaymaya gitti. Cumartesi sabahı daha gilet jeune eylemleri başlamadan haber merkezlerine ilk fotolar pyrénées daglarında eşiyle kayak kayarken çekilen fotolar düştü. Gülen yüzler keyifler tıkır görünüyordu ki güvencesiz işçiler, işsizler, kent yoksulları Fransa çapında yollara düşerek sabahın ilk saatlerinde Paris’e ulaştılar.

Yorgundular ama öfkeliydiler de. Champs Elysees’ye ulaştıklarında yüzlerce polis aracı cevik kuvet panzer ve benzeri araçlarla çevrilmiş ve işgal edilmiş olduğunu gördüler. Kitle etraftan toplanmaya başladı belli bir kitlesellik yakalanınca hiç evirip çevirmeden eylem alanını işgal eden polise saldırıya geçildi. Polis kısa süreli direnç gösterdi ama fazla dayanamadılar hızlı bir şekilde alanı göstericilere bıraktılar. Alan göstericiler tarafında özgürleştirildikten sonra, ateşler yakılıp barikatlar kurularak eylem başlamış oldu.

Bu gün sabahtan belliydi kimse yürümeye gelmemişti, çünkü herkes şunu bilince çıkarmış durumda yürümek bir noktadan sonra yeterli degildi. Herkes militan mücadelelere ve adeta meydan okumaya gelmişti. Öyle bir öfke patlamasıydı ki kendinden çalınanları geri alamayacaksa bile yakıp yıkmaya kararlıydılar.

İlk HUGO BOSS tekeliyle başaldılar ardından HSBC BANK la devam ettiler BNP PARİS, COSIETE GENERAL, FOURQUET, LACOSTE, OMEGA, ERİC POMARD, LONG CHAMP, SFR, TARAJARMON, CELİO MAGAZASI, RENAULT BAYİ, altın ve mücevher magazası BOULGARİ, NESPRESSO ve Yves Rhocer ve benzeri onlarca uluslar arası tekele ait magazayı yerle bir ettiler. Malzemeleri çıkararak barikat malzemesi yapıldı. Göstericilerin HUGO BOSSE magazasında çıkardıkları vitrin mankeni ve eşyaları barikat malzemesi yaparken kırmızı giydirilmiş bir vitrin mankenini çıkarıp özenle bir kenara koymuş olmaları küçük ama eylemlerin içerigindeki bir bilinç detayı da bize vermiş oluyor. Ya da zenginlerin oteli ve restoranı FOURQUET yakılırken içerisinden çıkardıkları masa ve sandalyelerle sokakta barikatın başında dinlenme ve sigara içmek için masa kurmaları ve buna benzer onlarca küçük detay, öfke patlaması evet ama kontrollü.

Polisin gün boyu süren saldırıları püskürtülerek alanı sabah saat 10:dan akşam saat 18: e kadar korumayı başardılar. Yer yer polis meydanı ele gecirse de kısa sürede tekrardan püskürtüldü gün boyunca çatışmalar ve polise yönelik saldırılar devam etti.

Burjuvazi şokta, Macron kayakta kıçının üzerine oturunca apar topar Paris’e döndü verdigi ilk görüntü çok şey ifade ediyordu. Kocaman bir yuvarlak masa Macron sagında başbakan solunda içişleri bakanı polis sorumluları Paris valisi ve onlarca kişilik misyonunu bilmedigimiz gri ve siyah elbiseli ekibiyle toplantı başlamadan Macron kısa ama öz bir açıklamayla neden apar topar tatilden döndügünü ve bu toplantıya ihtiyaç duydugunu anlattı. İlk defa dogru birşey söyledi bu bir protesto degildi, bu bir cumhuriyeti alaşagi etmeye kalkışmadır dedi ne kadar saygın markamız varsa hepsini yaktılar yıktılar polislerimizi dövdüler arabalarını yaktılar. Evet Macrona katılıyoruz bu bir … henüz küçük çaplı bir devrimci kalkışma provasıydı.

Tabii Macron bunu derken yeni döneme yönelik ip uçlarını verdi zaten, gecen hafta casörler (kırıcılar) yasasını parlemantodan geçirdiler. Bu gece biz bu yazıyı hazırlarken Macron ve ekibi de toplantıdaydılar. Yarın sarı yelek eylemlikleri yasaklanırsa süpriz olmaz ikinci olarak ohal ilan edebilirler. Ne karar alırlarsa alsınlar kendilerine yönelen öfkeyi kolay kolay dindiremiyeceklerdir. Sarı yelekliler hareketi Avrupa’da gelişecek toplumsal harekete ilham kaynagı olacaktır. Bugün Champs Elysees mini bir prova yaptık. Çok heyecan vericiydi. Devrimi de hep birlikte yapacagiz o zaman kayaga gidenler geri gelemiyeceklerdir.

Kaptalizmi yıkmayı önüne hedef olarak koyamayanlar dogayı koruyamazlar

Bugün Paris’te bir eylem daha vardı; doganın tahribatına karşı. Opera meydanındaydı. Çevreci dernek ve kurumların organize ettigi eylemde belki katılımcıları yine işçiler, kent yoksullarıydı ama eylemin ruhu orta sınıfları temsil ediyordu. Bu eylem kararını Cumartesine almış olmaları ciddi bir soru işareti. Hadi bunu bir yana bırakalım bugünkü sarı yelek eylemi bir ay önceden belirlenmesine rağmen adı da devlete iltimaton olmasına rağmen Fransız solu bu eyleme katılma yerine cevre eylemine katılmayı tercıh ederek iddialarının aslında kapitalizmi yıkmak değil reforme etmek oldugunu bir kez daha göstermiş oldular. Devrimci kalkışma provasına katılmak yerine Macron’un minderine çıkmayı tercih ettiler (Macronda başından beri sarı yeleklileri doga karşıtı çevre düşmanı olarak göstermeye çalışıyordu). İki kilometre uzaklarında gün boyu çatışmalar sürerken yüzlerce insan yaralı ve gözaltına alınmışken bütün bunlara kulaklarını kapatarak ters yöne yürümeyi tercih ettiler. Onlar bir kez daha krizi derinleştirme yerine uzlaşarak yürümekten yana tercihlerini kulandılar.

19 MART’A GENEL GREVE!

Şimdi 16 Mart’ın ruhuyla 19 Mart genel grevini örgütleme zamanı. Bu yılın ikinci genel grevi 19 Mart’a üç sendikanın çagrısıyla gerçekleşecek CGT ve FO sendikasının çagrısıyla gerçekleşecek genel greve ögrenci sendikaları demir yolu işçilerinin sendikası SÜD ve sarı yeleklilerin de katılacagı grevde temel talepler şöyle: Asgari ücretin 1800 brüt olması (şu anda asgeri ücret brüt 1450 euros). Tüm çalışanların ücretlerinin yeniden belirlenmesi. Çıkarılan yasalarla güvencesizleştirilen genç işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesi. Güvenli çalışma ve işsizlerin sosyal yardımlarının yükseltilmesi. G

Genel greve biz de bu haber aracılıgıyla tüm işçileri katilmaya çagırıyoruz.

Devrimci Proletarya/Fransa

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*