Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sarı yelekliler 15. Cumartesi

Sarı yelekliler 15. Cumartesi

Sarı yelekliler 15. Cumartesi;  Umut kapıyı çalınca o kapı güneşe açılıyordur. Gösterilerde yorulan da var, yarıda katılan da, yarıda ayrılanda hatta tv başında süreç takibi yaparak sonuç çıkarmaya çalışanlarda azımsanmayacak sayıda var. Ama birileri varki inatla her hafta en başından sonuna kadar, inatla, polis terörüne  meydan okurcasına yürüyor.

80  yaşında bir kadın el yazısıyla özenerek iki sayfalık bir bildiri kaleme almış ve fotokopiyle çoğaltmış, özür dileyerek bilgisayar kulanmayı bilmedigini açıklıyor bir yandanda. Çok heyecanlı  ve çok mutlu diğer bir yaşlı amca kendine megafon almış sürekli konuşmalar yapıyor. 

15. Cumartesi başlarken, trafiğe kapatılmış sarı yelekliler ve onlar tarafından özgürleştirilmiş Champs Elysee caddesinde yaklaşık bir saat  toplanma cafelerin önünde ön sohpetler biçiminde başlıyor, oldukça da keyifli geçiyor ve sonra yürüyüşe geçiliyor. Bende bu haftaki  sohbetlerimi bu yaşlı ama ruhu dimdik ayakta devrim emekçilerine ayırdım. Konuştuğum her yaşlı gösterici şöyle bir kaygıyla geliyor, sarı yelekliler çok genç ve tecrübesiz onlara tecrübelerimizi aktarmalıyız. Bu kaygı onlara yorulmayı ve olası bir polis saldırısında oracıkta ölme ihtimalini dahi teferruat dönüştürmüş. Sarı yelekliler hareketinin  en büyük kazanımı buydu, bizim açımızda şu ve ya bu şekliyle sıkışmış ve çıkışsızlığın ördüğü kalın duvarda açılan kocaman bir gedik oldu geniş bir kesim güneşi hissetti.  

Sarı yeleklilerin yaşlısından tutun da çocuğuna kadar herkeste yaratığı umut gelecegin kapısını aralıyor bize. Fransa’da 15. Cumartesi eylemini geride bıraktık, her Cumartesi polisin tacizi gözaltısı terörüne rağmen binlerce insan sokaklarda, kentin en şatafatlı sokaklarında 20 km yürüyor, gün geceye evriliyor ve polis terörüyle sonlanıyor. Geçen haftaki yazımızı hareketin kent yoksullarına ve genç işçi yada güvensiz çalışanlara doğru evrildiğini yazmıştık, bu hafta özellikle 93, 94, 20. Paris bu semtler göçmen ve yoksulların biriktiği bölgeler buralarda daha örgütlü katılım  grev  ve blokaj çağrılarını gösterilerdeki farklı yanı, bu haftaki yeniyi oluşturuyordu. Gösteriler dışında neredeyse her gün farklı oluşumlar, çağrılar, toplantılar gerçekleşiyor, yeni bir araya gelişler oluşuyor. Bu toplantılarda çıkan kararlar doğrultusunda hafta içine yayılmış onlarca eylem blokaj ve küçük gösteriler organize ediliyor. Bütün bu olumlu gelişmelere rağmen yapılan toplantılarda istenilen düzlemin yakalandığını söyleyemeyiz. Fransa çapında gerçekleşen gösteriler karşısında burjuva devletin kaybettiği itibar kaybını yeniden kazanmak için üç aydır gece gündüz çalışıyorlar,  hemen hemen her kente toplantılar organize ettiler. 16 Mart’ta bu toplantıların sonucunu kamuoyuyla paylaşılacak.

Burjuva demokrasinin kaybolan itibarını yeniden kazanmak için bir yandan devlet terörünü sürdürürken diğer taraftan itibar kazanma faaliyetleri ve tekelerin programına yeniden geniş bir kesimi yedekleme faaliyetine tam gaz devam ediyorlar. Bir yanda polis terörü diğer yanda bilinçlere atılan sis bombaları ve buna  karşı sarı yeleklilerde boş durmuyor ve şimdiden yaptıkları karşı çağrı ile cevap verdiler. 16 Mart’a bir kez daha herkesi bütün Fransa’yı Parise çağırdılar. Bu yıl  Fransa kış görmedi, güneş hep bizimleydi.

16 Mart’ta sokaklar ve Paris yeniden bizim olacak bizde bu haber vesilesiyle bu yazıyı okuyan herkese çağrı yapıyoruz, 16 Mart’ta Paris’e sokalara çağırıyoruz .

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*