Anasayfa » DÜNYA » Sarı yelekliler 11. Cumartesi eylemleri ve 5 şubat genel grev çagrısı

Sarı yelekliler 11. Cumartesi eylemleri ve 5 şubat genel grev çagrısı


Sarı yelekliler hareketi 17 Kasımda başlatıkları sokak gösterileri 11. Cumartesi eylemini gerçekleştirdi.

Sarı yelekliler hareketi küresel tekellerin temsilcisi Macro’nun ve onun temsil ettigi küresel tekellerin karizmasını cizdiler. Bu sıralar sarı yelekliler hareketinin toplumdaki meşruiyetini kırmak için “muhtarlar” köy belediyeleri toplantısından sarı yelek giydirilmiş sahte sarı yeleklilere koşup duruyor. İnce hesaplanmış paneller gercekleştiriliyor.

Panellerde sistem şunu çok iyi biliyor ki herşeye ragmen, kendilerine ragmen, kendilerine karşı olan geniş bir kesimin henüz kapitalizmle köklü bir hesaplaşma içine girmedigini herşeye ragmen sorunlarının sistem içinde çözülebilecegi fikrinin geniş bir karşılıgı var. Bununla baglantılı geniş bir kesim de Fransa’nın kendi kendine yeteceği fikri var. İşsizligi göçmenleri göndererek ya da almayarak çözebilecekleri fikri gerici ve ırkçı partilerin de sürekli kulandıkları temel argümanları ve güçlü bir karşılıgı var.

Üçüncüsü Fransız köylülerinin dışardan gelen tarım ürünlerinin durdurularak kendi sorunlarının çözülebilecegini ve daha kaliteli tarımın korunabilecegi fikri de güçlü bir karşılık buluyor.

Cumartesi eylemlerinde İtalya ve İspanya gümrüklerini kapatarak Fransa’nın tarımı Fransaya yeter dediler. Yine geniş bir kesimde karşılıgı olan Avrupa Birliginden çekilinsin fikri ödedikleri vergilerin büyük bir kısmının bu Birligin giderlerine harcandıgı fikrinin de güçlü bir karşılıgı var.

Bütün bunları neden sıralıyorsun diyebilirsiniz. Hareketin temeli Macron karşıtlıgında simgeleşen küresel tekellere karşı oluşan geniş ve adı konulmamış, masası da olmayan sokagın uzlaşısı diyebiliriz.

Bu açıdan Gezi’deki Erdoğan karşıtlıgı üzerinde birleşen, normal koşullarda asla biraraya gelemiyecek geniş bir kesimle benzerlik taşıyor.

Macron yukarıda saydıgım kesimlerin bilincine şu temel fikri pompalıyor: Fransa bir açık büfe degil herkese istedigi hakkı verirsek çocuklarınıza birşey kalmaz diyerek geleceksizlik korkusunu bugünümüzde fedakarlık ederek aşabilecegimiz fikrini aşılıyor toplantılarda. Ve büyük Fransa’nın korunması kaygısıyla eylemlere katılanların mesajını aldıgını bunun için onlarla birlikte çalışacagını söyleyerek toprak sahiplerini ve orta sınıfları da koruyacagına dair sözler veriyor. Emeklilerden vergi almama ve 2000 Euronun altında ücet alanlara ek destekler sunacagı vaatlerinden sonra eylemlerde öne çıkan emekliler ve vergilendirme sisteminde küçük esnaf ya da toprak sahiplerinin de durumunun gözetilecegi sözü vererek geniş bir kesimin sokaktan çekilmesini başardılar.

Kavşak eylemleri ve küçük kasabalardaki eylemler azaldı bu da hareketin temel gücünü oluşturan yaygınlık açısından gözle görülür bir azalma yarattı.

Diger yandan özellikle işsiz gençlerin ve ögrencilerin yogunlaştıgı kentlerde eylemlerin kitleselleşerek artması ve militanlaşması eylemlerin yönü konusunda yeni ipuçları veriyor.

Son üç Cumartesi eylemlerin yogunlaştıgı 8 kente bir göz atalım. Toulouse’da katılım Paris’i de geçti, bu kentte Midi Terene bölgesinin merkez kenti. Fransa’nın en genç nüfusunun biriktigi 8 kenten biri aynı zamanda ögrenci kenti. Özellikle genç işsizlerin en çok biriktigi kentlerden birisi. Bordeaux kitlesellik ve militanlık açısından Paris’i geçen ikinci şehir. Bulundugu bölgenin merkez şehri. Genç işsizlerin iş bulma umuduyla biriktigi şehirlerden biri ve ögrenci kenti.  Diğer 8 şehir de benzer özelliklere sahip benzer dinamiklerin yogunlaştıgı şehirler.

5 Şubat genel grev çagrısı ve sarı yelekliler hareketi

5 Şubat’ta CGT sendikasının çağrısıyla genel greve gidilecek ve bu genel grev istenilen düzlemde örgütlenebilinirse sarı yelekliler hareketini de arkasına alarak 20 yıllık savunma hattından çıkarak sistemi geriletebilecek ve işçi sınıfını ve onun çeperinde biriken işsizleri göçmenleri yoksul ögrencileri ve kasabalarda sınırda yaşayan günübirlik ya da mevsimlik çalışanları ve arkasına alarak yeni bir sürecin önünüde açabilir.

Şimdi grevi sarı yelekliler hareketinin ruhuna uygun yaygınlık kitlesellik ve yasa tanımaz militanlıkla örgütleme zamanı. Böyle hayati öneme sahip bir genel grevi sadece sendikanın insafına bırakmak gelecegi ciddiye almamak anlamına gelir. O nedenle herkes bulundugu yerde bulundugu zeminde genel greve odaklanmalı. Ve genel grevin çalışmasını yapmalıyız.

Son üç Cumartesi işsiz gençlerin ve işçi ögrencilerin yogunlaştıgı şehirlerde eylemlerin kitleseleşerek devam etmesinın genel grevle bagı kurularak gelecegin mücadele dinamigini de belli bir sınıfsal zemin üzerinde kapitalizm karşıtlıgıyla buluşturarak yürünmelidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*