Anasayfa » BASINDAN » Santa Farma önünde baba-oğul direnişte

Santa Farma önünde baba-oğul direnişte

santa-farma-onunde-baba-ogul-direniyorlar-78114-5Santa Farma’nın ilaç dağıtım ihalesini Tez Trans Lojistik’ in almasının ardından Disk’e bağlı Nakliyat İş üyesi 16 işçi işten çıkarılmıştı.

İşçiler işten çıkarılan 4 işçinin başka bir iş bulduğunu veya artık çalışmama kararı aldıklarını belirttiler ve “ İşten çıkalı 67 gün oldu. Santa Farma yönetimi, ihaleyi iptal etse hepimizi işe alabilir ancak etmiyor.” diyerek fabrika yönetimine tepki gösterdiler. İşçilerin tek isteği ise, ihaleyi alan firmanın eski sosyal hakları ile sendikalarından ayrılmadan tüm işçileri geri alması.

Direnişte en çok dikkat çeken ise baba-oğul direnişte olan Mehmet ve Abdullah Karahan’ dı.”Benim oğlum neyse arkadaşlarım da aynı.” diyen baba Mehmet Karahan 3 aydır işsiz olduklarını ve eve para götüremediklerini söyleyerek “Aynı evden iki kişinin çalışmaması büyük sıkıntı. Her gün işe gider gibi buraya geliyoruz ve günlük 10 liraya yakın bir yol masrafımız var.” dedi. Devam eden direnişleri hakkında da bilgi veren Karahan, ihaleyi alan Tez Trans’ ın sendikalı işçi istemediğini, ucuz maliyetle işçileri köle gibi çalıştırmak istediğini belirtti.

Oğul Abdullah Karahan kısa zaman içinde evlenme planları yaptığını ve evde 9 kişinin ekmek beklediğini söyleyerek “5 yıldır burada çalışıyordum ve şu an işsizlik parası haricinde bir gelirimiz yok. Fazlaca borcumuz var. Yaşadığımız haksız işten atılma yüzünden de evlenme planlarımı ertelemek zorunda kaldım.” dedi.

Davalarının ekmek davası olduğunu ve olumlu sonuç alana kadar direneceklerini vurgulayan işçiler, emekten yana olan tüm kuruluşları direnişlerine destek olmaya davet etti.

Birgün

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*