Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sanatçılardan Uludere’ye taziye ziyareti

Sanatçılardan Uludere’ye taziye ziyareti

Uludere’nin Ortasu (Roboski) Köyü’ne gelen aydın, yazar ve siyasetçiler, ailelere baş sağlığı dileklerinde bulunurken, yaşamını yitiren 35 kişinin mezarına karanfil bıraktı.

Ziyarette, Aynur Doğan, Ferhat Tunç, İlkay Akkaya, Yasemin Göksu, Julide Kural, İstanbul Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel, Gazeteci Necmiye Alpay, SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, Barış İçin Sanat Girişimi’nden Taner Koçak yer aldı.

Akşam saatlerinde köye varan heyet, katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ile görüşerek baş sağlığı dileklerinde bulundu. Ailelerle selamlaşma sırasında bazı sanatçılar gözyaşlarına hakim olamadı. Ziyarette sanatçı İlkay Akaya, yaşamını yitirenler anısına bir şarkı söyledi. Ardından da Ferhat Tunç “Dayê dayê” şarkısını okurken, taziye alanında herkes ağlamaya başladı. Duygulanan Tunç, şarkıya devam edemedi.

‘Acınız, acımızdır’

Ailelerle görüşmenin ardından heyet yaşamını yitiren 35 kişinin mezarını ziyaret ederek karanfil bıraktı. Burada konuşan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, daha fazla katliamların yaşanmaması için herkesin sorumluluk alması gerektiğini söyledi. Tuncel, “Siyasetçilerin, toplumun ileri gelenlerinin, aydınların, sanatçıların daha çok söz söylemesi gerekir. Biz bunun farkında olarak buraya geldik. Sadece sizlerin acısını paylaşmak için değil, aynı zamanda bu acılar bizim acımızdır demek için geldik. Bir daha Kürdistan halkı, Türkiye halkı bu acıları yaşamasın diye sizlerle de demokratik mücadelemizin sözünü vermek için geldik. Acınız acımızdır” dedi.

Daha sonra konuşan Meryem Koray, bugün çıkacak köşe yazısından birkaç cümleyi okudu.

Sanatçı Ferhat Tunç da, “Bu ülkeyi yöneteler, bu devleti yönetenler bu katliama başvuruyorlar. Sizler huzurunda bu katliamı kınıyorum, kınıyoruz” dedi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*