Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sanal din savaşları

Sanal din savaşları

Merhaba dostlar sizlerle bir kaç şey paylaşmak istedim.

Bir dönem savaşlar silahla tankla tüfekle yapılırken bu dönemde hem tankla tüfekle hem de sanal dünyada yapılmaktadır. İnternet ile ilgili ilgimi çeken bir yazı varsa onu alır arşivlerim. Bir gün arşivime bakarken Milliyet’in bir sayfasının arşivlemişim. Sayfada din savaşlarından bahsediyor. Bir sürü oyun şirketi kendi din inancına göre oyun hazırlamış. Bundan yola çıkarak internette küçük çaplı bir araştırma yaptım ve ne göreyim çoğu dini sitelerde bilgi yarışması var. Sorular genelde dini temalı. (Bu arada bizim sitelerde bilgi yarışması olabilir mi? Bence evet, mesele işçi sınıfı, dünya devrimleri, gençlik hareketleri ile ilgili sorular vs) Bu işin ne kadar ciddi olduğunu görelim.

Milliyet’in 18 Aralık 2007 sayısından “Sanal din savaşları” başlığıyla yazı başlıyor. Hristiyan, Müslüman ve Yahudiler arasında artan kutuplaşma, sanal alemde de etkisini gösterdi. Piyasa, gençleri hedef alan pek çok dini temalı bilgisayar oyunu dolu! Yazı şöyle devam ediyor; “Dini temalı oyunlar da on yıllarda beri artış yaşanıyor. 11 Eylül saldırılarının ardından ABD’nin teröre karşı başlattığı savaş, bazı çevrelerde “Müslüman Hıristiyan savaşı” gibi algılanıyor; soğuk savaş döneminde batı için evrensel düşman Sovyetler tanımlanırken bugün radikal Hristiyan ortamlarında İslam, radikal Müslüman ortamlarında ise Hristiyanlık baş düşman olarak niteleniyor. İnançlar arasında giderek artan kutuplaşmanın yansımalarını bilgisayar oyunlarında da görmek mümkün. Hristiyan, Müslüman ve Yahudi dünyalarında peşi sıra piyasaya sürülen dini temalı oyunlarla gençlik hedefleniyor. Bilgisayar dünyasın en çok konuşulan din temalı oyunlar şunlar;

Umma defence I ve II (Müslüman)

Dünya 2214 yılında İslam bayrağı altında birleşmiştir. Ancak inançsızların bir ayaklanmasıyla huzur bozulur. Oyuncunun amacı inançsızları bulup yok etmektir. Oyun, batı’da, iki tesisatçı kardeşin maceralarını konu alan efsane oyun “Süper Mario bros”a (Süper Mario kardeşler) gönderme yapılarak “Süper Mullah bros” (süper Molla kardeşler) diye tanımlanıyor. Oyunda sık sık tekrarlanan şu ifadeler dikkat çekiyor. “Elhamdülillah, komuta gemisini yok ettiniz.”

Catechumen (Hristiyan)

Hristiyanlığın ilk yıllarında Neron dönemi Roma’da geçen bu oyunda, “halleluya” bağrışlarıyla şeytana hizmet eden Roma askerleri kılıç zoruyla Hristiyan yapılmaya çalışılıyor.

Maze of destiny (Müslüman)

Türkçesi “Kader labirenti” olan oyunda, beyaz sarıklı, mavi parkalı baş karakter bir labirentte dolaşarak Kuran’ın surelerini “hilekar darlak” isimli kötü karakterden kurtarmaya çalışıyor. Oyuncu, ilerlerken, gizli tünelleri açabilmek için bomba düzenekleri kurmak zorunda.

Left behind:eternal forces (Hristiyan)

Oyun, Hristiyan olmayanlara karşı şiddeti yücelttiği için batı’da büyük tepkilere neden oldu. Eternal forces’in yapımcısı Left behind şirketinin yöneticisi Troy Lyndon, oyunu “ruhani bir eğlence” diye tanımlasa da, sivil toplum kuruluşları boykot kampanyalarına hazırlanıyor. Lyndon, “Evet, oyunumuzda şiddet var. Ancak kan, parçalama, polislerin öldürülmesi gibi unsurlar yok” diyor ve ekliyor: ”Oyuncu gereksiz yere birini öldürürse puanları silinebilir.” Konusu New York’ta geçen Eternal forces’ta oyuncunun iki seçeneği var: Şeytana ve ona tapanlara karşı savaşmak ya da şeytanın güçlerine katılmak. Oyun sitelerinde “Eternal forces”a verilen not 10 üzerinden 5’i geçmiyor. Ancak ABD’de bazı kiliselerin, 39,95 dolara satılan oyunun pazarlaması da dikkat çekiyor.

The shivah (Yahudi)

Manfisto games’in piyasaya sürdüğü “The shivah” isimli oyunda inanç krizine giren bir haham canlandırılıyor. Adını Yahudilerin yas merasimlerinden alan Shivah’ta oyuncu, hem cemaatini hem de parasını kaybeden bir hahamın eski itibarını kazanması için çabalıyor.”

Evet dostlar bu işin ne kadar ciddi değimli. İnsanlığı düşmanlaştırmak için neler yapılıyor. Bu tür olanakların insan gelişimi için harcanmış olsaydı. Daha iyi bir dünyada yaşıyor olacaktık. Diğer yorumları sizlere bırakıyorum dostlar.

Bir Devrimci Proletarya okuru

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*