Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Şalter indi, sendika girdi!

Şalter indi, sendika girdi!

Enplast işçileri üretimi durdurarak, işten atılan sınıf kardeşlerini geri aldırmayı ve sendikanın tanınmasını sağladı.

Belçika kökenli Ravago Plastics’in iştiraki Enplast, Gebze fabrikasında, termoplastik elastomer ve mühendislik plastiklerini bölgesel düzeyde üretiyor. Enplast’ta çalışan işçiler, Petrol İş Sendikası’nda örgütlenerek, Şubat ayında yetki başvurusunda bulundular. Enplast patronu, sendikal örgütlenmenin başını çeken işçilerden üçünü işten attı. İşçilerin eylemli tepkilerine karşın, sendikanın başvuru sonucunu beklemesini fırsat bilen patron, 15 Mart’ta sendikalı üç işçiyi daha işten attı. 18 Mart’ta sabah vardiyasına gelen işçiler işbaşı yapmayarak üretimi durdurdular; gece vardiyasından çıkan işçiler de onlara katıldı.
150 işçinin çalıştığı Enplast’ta, patronun direnişteki işçilerle tek tek görüşme manevrası reddedildi. Atılan sınıf kardeşleri geri alınana dek işbaşı yapmayacaklarını belirten işçiler, görüşme adresi olarak da sendikayı gösterdiler. Enplast patronunun, attığı işçileri geri almayacağına dair ayak diremesi de, işçilerin eylemi sürdürmesiyle kırıldı. Atılan işçilerin geri alınması ve sendikanın kabul edilmesiyle, Enplast işçileri işbaşı yaptılar.

Öncü tutumu sınıfa taşıyalım
Patronun sendikal örgütlülüğe ve öncü işçilere yönelik ilk saldırı dalgası, iş bırakılması ve işçilerin kararlı direnişiyle püskürtüldü. Enplast’ta yaşanan üretimin durdurulması ve sınıf dayanışması, başta sanayi yoğun Gebze hattındaki sendikal örgütlenme mücadelesinde ileri bir adım oluşturuyor. Atılan işçilerin işyeri önünde beklemesi gibi yalıtık, pasif ve çoğunlukla çözülmeyle biten direnişlerin yerine üretimin durdurulmasının geçirilmesiyle öne çıkıyor. İşçilerin bu kolektif gücü ve kararlılığı, canlılığı korunarak sürdürülüp geliştirilebilir; işçilerin yasal prosedüre pasif bir şekilde tabi kılınıp beklentiye sokulmasından farklı olarak, yasal prosedür bu güç ve kararlılığa tabi kılınırsa, Enplast işçileri, öncü tutumlarını sınıfa taşımış olacaklar.

“Sendikalı ol”
Petrol İş Sendikası, bir süredir “Sendikalı ol” adı altında örgütlenme kampanyası yürütüyor. Düzce, Gebze, Bursa ve İzmir’de sürdürülen kampanya, Halil Ergün ve Meral Okay’ın yer aldığı filmler, radyo spotları, basın açıklamaları ile işçi havzalarına taşınıyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*