Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sakarya’da Soma eylemi

Sakarya’da Soma eylemi

KESK Şubeler Platformu, EMO Sakarya İl Temsilciliği ve MMO Sakarya İl Temsilciliğinin çağrısıyla saat 18.30’da AKM önünde yaklaşık 150 kişinin toplanmasıyla basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasına Soma’da hayatını kaybeden işçiler anısına 1 dakikalık saygı duruşuyla başladı. Basın açıklamasını Eğitim-Sen Sakarya Şube Başkanı Ali Yavuz KÖSE okudu. Basın açıklamasında yapılan vurgu bunun bir iş kazası değil iş cinayeti olduğu, 15 yaşında maden ocağında çalıştırılan ve hayatını kaybeden Kemal Yıldız’aydı.

Basın açıklamasından sonra yarım saatlik oturma eylemine geçen kitle madencilere yazılmış şiirler okunarak, Grup Yorum’un Büyü ve Madenciden parçalarını hep birlikte söylendi. KESK ve TMMOB’nin yarın yapacağı iş bırakma eylemi hatırlatılarak eylem sonlandırıldı.

Basın Metni;
BASINA VE KAMUOYUNA
Soma’da yaşanan bir kaza değil, açık bir iş cinayetidir!
Bir avuç kömür için bir ömür veren maden işçilerini saygıyla anıyoruz!

Manisa’nın Soma İlçesi linyit kömürü üretimi yapan Soma Holding’e bağlı Soma Kömür A.Ş’ye ait bir ocakta trafosu patlaması sonucunda 200’ü aşkın işçi hayatını kaybetmiş, 100’ü aşkın işçi yaralanmıştır. Soma’da yüzlerce işçinin canına mal olan patlama bir kaza değil, yeterli iş güvenliği tedbiri alınmadığı için göz göre göre gelen bir iş cinayetidir.

Türkiye ölümlü iş kazalarında Avrupa’da birinci sırada yer almaktadır. İş kazalarından dolayı çalışan her 100 bin işçiden İngiltere’de 0,6’sı, Norveç,İsveç,Fillandiya ve İsviçre’de 1,5’i,Fransa ve Almanya’da 2’si, Belçika’da 2,5’i ,Avusturya ve Yunanistan’da 4’ü, Bulgaristan ve Güney Kıbrıs’ta 5’i, Türkiye’de ise 17’si iş kazalarında yaşamını kaybetmektedir.

Madenlerde 18 yaş altında çalışma yasağı olmasına karşın madenden 15 yaşında Kemal YILDIZ’ın cansız bedeni çıkarılmaktadır.Acımız ve öfkemiz çok büyüktür.

12 yıllık AKP iktidarı döneminde iş cinayetlerinde 12 bini aşkın işçi yaşamını yitirmiştir. Soma’da yaşanan katliam, bugüne kadar yaşanan iş cinayetlerinin en son ve en acı halkası olmuştur.

Türkiye’de her yıl maden ocaklarında onlarca işçi iş cinayetine kurban gitmesine rağmen bugüne kadar yaşanan ölümler karşısında hiçbir önlem alınmamış, göstermelik denetimler yapılmış, madenlerdeki çalışma koşulları ile ilgili en temel sorunlar göz ardı edilerek, katliam gibi cinayete resmen davetiye çıkarılmıştır.

Soma’da yaşanan iş cinayetinin temel nedeni, yıllardır bütün itirazlara rağmen ısrarla hayata geçirilen özelleştirme ve taşeron çalıştırma sisteminin resmi devlet politikası haline getirilmesidir. Bugüne kadar yaşanan işçi cinayetlerinde olduğu gibi, son olarak Soma’da meydana gelen katliamın sorumlusu güvencesiz çalıştırmayı yaygınlaştıran, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirleri almayı maliyet unsuru olarak gören patronlar ve AKP Hükümetidir.

29 Nisan’da üç muhalefet partisi Soma’daki maden ocaklarının araştırılması için ortak önerge vermiş, ancak söz konusu önerge AKP tarafından reddedilmiştir. AKP hükümetinin 2012’de çıkardığı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası’nın kâğıt üzerinde kaldığı, gerekli denetimlerin yapılmadığı, üstelik bu denetimleri yapması gereken hükümetin, madenlerin denetlenmesi ile ilgili önergelerini reddettiği düşünüldüğünde, Soma’da yaşanan cinayetin asıl failinin kim olduğu daha iyi anlaşılmaktadır.

Maden işçileri her yıl bir avuç kömür için bir ömür verirken, yaşanan cinayetleri “kader”, ya da “takdir-i ilahi” olarak açıklayıp, ölenlerin ailelerine sadece “rahmet” dilemek, özelleştirme ve taşeronlaştırma uygulamalarında ısrarcı olmak yeni iş cinayetlerinin, yeni katliamların yaşanmasına davetiye çıkarmak anlamına gelmektedir.

Soma’da yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitiren işçi kardeşlerimizin ailelerine başsağlığı diliyor, göz göre göre yaşanan bu katliamın bütün sorumlularının hesap vermesini talep ediyoruz.

KESK ŞUBELER PLATFORMU
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI SAKARYA İL TEMSİLCİLİĞİ
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI SAKARYA İL TEMSİLCİLİĞİ

1

2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*