Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Sakarya’da grev

Sakarya’da grev

Ağırlığını Eğitim-Sen ve Türk Eğitim-Sen’in oluşturduğu yaklaşık 2500 kişilik kitle saat 12.oo’da Yeni Camii önünde toplanarak AKM önüne doğru yürüdü. İlçelerin yoğun katılımıyla grev yürüyüşü de coşkulu şekilde gerçekleşti. Bu coşku kortejlerin yanından geçen araçlardan kornalara basılarak selamlandı.

Kortejin önünde yürüyen Türk Eğitim-Sen sadece ismini yazan flamasıyla katılırken, Eğitim-Sen ise “Grevli Toplu Sözleşme, Güvenceli İstihdam, İnsanca Yaşanacak Temel Ücret, Ek Ödemelerin Emekli Aylıklarına Dahil Edilmesi, Baskı, Ceza ve Sürgünlerin Durdurulması için Grevdeyiz” pankartıyla taleplerini dile getirdiler.

Eylemde ayrıca “Her türlü şiddete hayır, Alo 147 baskısına hayır, Okullar Ticarethane öğretmenlerde tahsildar değildir, Büyümeden payımızı İstiyoruz, Vekile %40,5 aslına %3,5 ” dövizleri taşındı, “Hükümet zammını al başına çal, Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek, Direne direne kazanacağız, Ücretli köle olmayacağız” sloganları atıldı.

Yürüyüş AKM önünde yapılan basın açıklamasıyla son buldu. Sakarya gibi sınıf bilincinin çok geri olduğu bir yerelde 1 Mayıs’la çözülmeye başlayan yılgınlık kabuğu bu grevle bir darbe daha aldı, devletin sadece AKM önündeki alana grevi sıkıştırmasına rağmen kitlenin Kent Meydanı gibi daha geniş alanda açıklamayı yapma isteği Sakarya açısından önümüzdeki günlerin daha umutlu olacağını gösteriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*