Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Sahte kutlamalar değil, haklarımızı istiyoruz”

“Sahte kutlamalar değil, haklarımızı istiyoruz”

İSTANBUL- Eğitim-Sen İstanbul şubelerinden öğretmenler ve AYÖP 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü, bu günün 12 Eylül darbesinin sahte kutlaması olduğunu belirterek protesto etti.

“Sahte kutlamalar değil, hakkımızı istiyoruz” pankartının açıldığı eylemde, “Yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Eğitim haktır satılamaz”, “Öğretmen düşmanı bakan istifa”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı. Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) üyelerinin de katıldığı eylemde Eğitim Sen adına açıklama yapan 8 No’lu Şube Başkanı Mustafa Turgut, eğitim emekçilerinin esnek, güvencesiz ve angarya çalışmaya mahkum edilmek istendiğini vurgulayarak, “300 bini aşkın öğretmen kadrolu olarak atanmayı ve mesleklerini yapmayı beklemektedirler. Bugüne kadar 36 işsiz öğretmen ataması yapılmadığı için intihar etti. AKP hükümetinin hala çalışan ve atama bekleyen öğretmenlerin yaşadığı sorunları, talepleri görmezden gelmesi kabul edilemez” diye konuştu.

Eylem, öğretmenlerin Milli Eğitim Bakanlığı’na göndermek üzere meslek kartlarını yere attıkları sembolik eylemle birlikte sona erdi.

Ataması yapılmayan öğretmenler de eylemdeydi
Eğitim-Sen üyelerinin 24 Kasım protestosu eyleminden önce AYÖP (Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu) üyeleri de 24 Kasım öğretmenler günü için bir protesto eylemi yaptı.

Platform üyeleri adına açıklama yapan Sema Güner KPSS ve öğretmenlerin atanamamasına ilişkin “34 işsiz öğretmen arkadaşımız işsizlik cehenneminde kendi hayatına son verme yolunu seçmiştir. Bu intiharlar sistem ve sorunun muhatabı MEB tarafından görmezden gelinmiş ve üç maymunu oynamakla yetinilmiştir. 2012 KPSS yine çeşitli skandallarla gündeme geldiği halde sessiz sedasız her şeyin üstü kapatılıp gitti. Bunlardan da anlaşıldığı gibi KPSS güvenirliliğini tamamen yitirmiş bir sınavdır” açıklamasını yaptı.

Öğretmenler gününü kutlamadıklarını ifade eden Güner “AYÖP olarak bizler, Öğretmenler Günü’nü kutlamıyoruz. Bugünü AKP hükümetine karşı birlik ve mücadele günü ilan ediyoruz” dedi.

“Eylem yaşasın örgütlü mücadelemiz”, “Öğretmen düşmanı bakan istifa”, “Ücretli köle olmayacağız” sloganları ile sona erdi.

ANKARA
Eğitim Sen Ankara şubeleri 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne ilişkin YKM önünden Milli Eğitim Bakanlığı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. “Öğretmenler itibarsızlaştırmaya, 4+4+4 sürgünlerine ve ücret kayıplarına karşı mesleğine ve onuruna sahip çıkıyor” pankartının taşındığı yürüyüşte sık sık, “Gerici ırkçı eğitime hayır”, “Hak verilmez alınır zafer sokakta kazanılır”, “Öğretmen düşmanı bakan istifa” sloganlarının yanı sıra, “Vergide adalet istiyoruz”, “Çocuk işçilik ve çocuk gelinliğe son verin”, “Öğrencime ücretsiz süt, gıda ve temiz su”, “Özerk, demokratik üniversite” dövizleri taşındı. Eğitim Sen adına açıklama yapan Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Dengiz Sönmez, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün 12 Eylül döneminin bir ürünü olduğuna dikkat çekerek, “12 Eylül zihniyetinin nasıl bir öğretmen istediğinin simgeleştiği bir gün olduğu asla unutulmamalıdır” dedi.

24 Kasım’ı Öğretmenler Günü olarak görmediklerini söyleyen Sönmez, dünya öğretmenler günü olarak kabul edilen 5 Ekim’i baz aldıklarını kaydetti. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in “Öğretmenler 3 ay tatil yapıyor, öğretmenlerin yeterliliklerini ölçeceğiz” sözlerine dikkat çeken Sönmez, öğretmenlik mesleğine ilişkin kamuoyu nezdinde küçümseyici ve aşağılayıcı bir dilin kullanıldığının altını çizdi. Eğitim Sen’in sadece öğretmenlerin haklarını değil kötü ve sağlıksız koşullarda çalışan sürgünlere maruz kalan tüm emekçilerin yanlarında olduğuna dikkat çeken Sönmez, bilim emekçilerinin kamusal, bilimsel, laik ve anadilde eğitim hakkı için birlikte mücadele edeceklerini kaydetti. Açıklamanın ardından 30 dakikalık oturma eylemi yapıldı.

Ankara’da AYÖP de eylemdeydi
Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) 24 Kasım Öğretmenler Günü’ne ilişkin Sakarya Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. “24 Kasım 34 kıyım kutlamıyoruz” pankartının açıldığı açıklamada, sık sık “Susma haykır atama haktır”, “AKP öğretmenlere hesap verecek” sloganlarının yanı sıra, “Son arzum atanmak”, “Öğretmenler günümüz kutlu değil” dövizleri taşındı.

Açıklamayı okuyan AYÖP Bilim ve Medya Sorumlusu Murat Özbey, AKP’nin iktidar olduğu 10 yıl içerisinde 350 bine yakın öğretmenin atamasının yapılmadığına dikkat çekerek, diplomalı işsiz öğretmen olduklarını kaydetti. Özbey, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer ve hükümet yetkililerinin atanamayan öğretmenlerin sorunlarını ciddiye alıp bir an önce belirli bir program dahilinde kademeli olarak koşulsuz atamalarının yapılmasını talep etti.

İZMİR
Konak YKM önünde bir araya gelen yüzlerce eğitim emekçisi, “24 Kasım Öğretmenler Günü”nde eğitim emekçlerinin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yürüdü.

“Hamasi nutuklar değil yaşadığımız sorunlara kalıcı çözümler üretilmesi istiyoruz” pankartı ile “Esnek ve güvencesiz istihdama hayır”, “Öğretmeniz haklıyız kazanacağız” dövizlerinin taşındığı yürüyüşte, sık sık “Öğretmen düşmanı bakan istemiyoruz” sloganı atıldı.

Eğitim Sen İzmir şubeleri adına açıklama yapan Duran Sınacı, duyulmak istenmeyen seslerinin duyulması için alanlarda olduklarını belirterek, Türkiye’nin bütün eğitim emekçilerinin her yıl bu günde hatırlanmak değil, yaşadıkları ekonomik, sosyal ve özlük sorunlarına gerçekçi kalıcı çözümler üretilmesini beklediğini ifade etti. Sınacı, Eğitim Sen olarak eğitim emekçilerinin insanca yaşayabilecekleri bir yaşam ve nitelikli bir eğitim yapabilmesi için mücadelelerini sonuna kadar sürdüreceklerinin altını çizdi. Açıklamanın ardından eğitim emekçileri, hazırladıkları temsili personel kartlarını İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önüne bıraktı.

AYÖP’ten tabutlu eylem
İzmir Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu (AYÖP) üyeleri de, “24 Kasım Öğretmenler Günü”‘nde ataması yapılmayan öğretmenlerin sorununa dikkat çekmek amacıyla Konak YKM önünden İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne kadar temsili tabutla yürüdü.

Eğitim Sen üyelerinin de destek verdiği yürüyüşte AYÖP üyeleri, atanamadığı için intihar eden öğretmen adaylarının isimlerin yer aldığı siyah pankart ile “Ataması yapılmayan öğretmenler” yazılı siyah bir tabut taşıdı. Yürüyüş boyunca sık sık “Okuduk okuduk okutamadık”, “Gaye, Şafak öğretmen sınıflarda yaşıyor” sloganları atıldı.

AYÖP üyeleri adına açıklama yapan Ercüment Deniz, gayri insani atama sisteminin zorlu, adaletsiz ve acımasız koşulları altında bir yarış atı gibi yarıştırılan, yetersiz görülerek yalnızlığa ve işsizliğe itilen yüzbinlerin sessiz çığlığı olmak için burada olduklarını belirterek, yaşadıkları sorunların rakamlarla anlatılamayacak kadar derin ve düşündürücü olduğunu söyledi. 36 öğretmen adayının atanamadığı için yaşamını son verdiğini hatırlatan Deniz, “Devlet tarafından üvey evlat muamelesi gördük ve cami avlusuna bırakılır gibi bir kenara atıldık” dedi. Deniz, mesleklerinin giderek itibarsızlaştırıldığı, yoksulluğa, çaresizliği ve yalnızlığa itilen meslektaşlarının ölümlerinin önünün alınmadığı sürece 24 Kasım’ı kutlamayacaklarını vurguladı. Açıklama, ataması yapılmadığı için yaşamına son veren ve Van Depremi’nde yaşamını yitiren öğretmenler için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ardından sona erdi.

DİYARBAKIR
Eğitim Sen Diyarbakır Şubesi de, Ofis AZC Plaza önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Baskılar bizi yıldıramaz” “Hükümet yasanı al başına çal”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

“24 Kasım değil, 12 Eylül faşizm uygulaması” pankartının açıldığı açıklamada konuşan Eğitim Sen Diyarbakır Şube Başkanı Kasım Birtek, taleplerinin kabul edilmesi için alanlarda olduklarını belirterek, öğretmenlerin sosyal, ekonomik ve özlük sorunlarına kalıcı çözümler üretilmesini istedi. Birtek, AKP’nin 10 yıllık iktidar döneminde öğretmenlerin var olan haklarının da ortadan kalktığını ifade ederek, “Kürtlere uygulanan asimilasyon politikalarıyla biz öğretmenlere suç işleten asimilasyoncu sistemin uygulamalarına, 4+4+4 ile öğretmenlerin norm fazlası olarak mağdur edilmesine, 4+4+4 sürgünlerine, özür grubu atamalarındaki hukuksuzluklara, ALO 147 ile öğrenci ve velilerimizin ihbarcılığa teşvik edilmesine, öğretmenlerin hukuksuz ve keyfi bir biçimde cezalandırılmasına ve eğitimde performans değerlendirme uygulamalarına karşı başta okullarımız olmak üzere, her alanda demokratik tepkimizi göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır” dedi.
Eğitim Sen üyeleri sloganlar eşliğinde açıklamalarını sonlandırdı.

MANİSA
Eğitim Sen Manisa Şubesi, şube binası önünden İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne kadar yürüyerek basın açıklaması yaptı. Çok sayıda eğitim emekçisinin katıldığı yürüyüşte, “Öğretmen ve sendika düşmanı bakan istemiyoruz” pankartı taşındı.

“Sahte kutlamalar değil, haklarımızı istiyoruz”, “Haklarımız için alanlardayız” dövizlerini taşıyan eğitimciler adına konuşan Eğitim Sen Şube Başkanı Remzi Şirin, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullara ödenek ayırmadığı için öğretmenlerin, bağış toplamak ve kermes düzenlemek gibi angarya işlerle uğraştıklarını dile getirdi.

Açıklamanın ardından eğitim emekçileri personel kartlarının fotokopilerini İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önüne bıraktı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*