Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Sağlıkta taşeron ölüm demektir; süpüreceğiz!

Sağlıkta taşeron ölüm demektir; süpüreceğiz!

Sağlık sektöründeki taşeronlaştırmaya bir tokat da Bursa Uludağ Üniversitesi’nde taşeron şirketlerde çalışan işçilerden geldi. Dev Sağlık İş’te örgütlü, en son 17 Mart günü, “Sağlıkta taşeron ölüm demektir!”, “Güvenceli iş, güvenceli gelecek!” sloganlarıyla hastanede kitlesel bir eylem düzenleyen taşeron işçiler tarafından açılan dava sonucunda, 1262 taşeron işçinin sağlık işçisi oldukları ve kendilerini asıl çalıştıranın üniversite hastanesi olduğu belirlendi. Bu karara göre, Uludağ Üniversitesi Hastanesi’nin, 1262 taşeron işçiyi üniversitede kadrolu olarak istihdam etmesi gerekiyor.
Önümüzdeki dönem, üniversite hastanelerinin ve devlet hastanelerinin hemen hepsinde mücadele, bu türden verilen mahkeme kararlarının yaşama geçirilmesinde yoğunlaşacak.

Birleşik mücadele kanalları
Üniversite hastanelerindeki taşeron sağlık işçilerinin örgütlenmesi ve taşeronluk sistemini hedefe çakması, yaşamsal sağlık alanındaki birleşik mücadeleye yeni bir kanal açarken; aynı zamanda, sınıfın artık ezici çoğunluğunu oluşturan taşeron işçilerin özellikle son dönemde gelişme eğilimi gösteren mücadelesine (Marmaray, İSKİ, İGDAŞ vb. taşeron işçilerin eylemleri vb.) de canlılık, güç, hedeflenme ve sonuç alma yönünde itilim getiriyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*