Anasayfa » GÜNDEM » Sağlık emekçileri “GöREV”deydi: “Sermayenin doktoru olmayacağız!”

Sağlık emekçileri “GöREV”deydi: “Sermayenin doktoru olmayacağız!”

Çapa’da sağlık emekçileri, sabah saat 9.00’dan itibaren işyerlerindeki “GöREV” çadırlarının önünden harekete geçtiler. Hastane bahçesini defalarca dolaşan öğretim üyeleri, uzman hekimler, asistanlar, öğrenciler ve taşeron işçiler sağlıkta ve tıp eğitimindeki yıkıma karşı sloganlar attılar, alkışlı ve yuhalı protestolar yaptılar, özgün dövizleriyle öfkelerini ve mücadele isteklerini yansıttılar.

AKP hükümetinin geceyarısı operasyonu ile Sağlık Bakanlığı’na bağlanan ve iş güvencesi dahil bütün kazanımlarını kaybetmekle karşı karşıya kalan her yaştan ve vasıftan sağlık emekçileri, yaptıkları konuşmalarda eylemlerin devam edeceği mesajını verdiler. Eylem sırasında 9 Eylül Üniversitesi ve Antalya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültelerinde de iş bırakıldığı duyuruldu. Saldırının hedefi durumundaki Tıp Fakültelerinde önümüzdeki hafta da iş bırakılarak “GöREV”e çıkılacağı açıklandı. Sağlık emekçileri KHK geri çekilmediği takdirde süresiz genel grev de içinde olmak üzere bir dizi eylemle yanıt vereceklerini duyurdular. Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakültelerindeki “GöREV” çadırları açık tutulmaya devam edilecek.

Eylem sırasında “Tıp Öğrencileri” imzalı “Şimdi bize ne olacak” ve “Çapa Öğrencileri” imzalı “Peki Türk hekimlerini kime emanet edeceğiz” pankartları taşındı. Taşeron işçiler güvenceli çalışma talebini ifade eden kendi pankartlarıyla eylemde yer aldılar. Eylemde “Sağlıkta ticaret ölüm demektir”, “Sağlık haktır satılamaz”, “Sağlık emekçilerine şiddete hayır”, “Hocalarımızı geri istiyoruz”, “Başka Cerrahpaşa, başka İstanbul Tıp yok”, “Baba beni tıbba gönderme”, “Beni kim muayene edecek” gibi döviz ve pankartlar taşındı.

Fındıkzade’de her iki üniversite emekçilerinin buluşmasından sonra Çapa Tıp Fakültesi’ne dönüldü ve yürüyüş burada da devam etti. Eylem sırasında “Hastaneler halkındır satılamaz”, “Sağlıkta ticaret ölüm demektir” “Sağlıkta yıkımı durduracağız” sloganları atıldı. “Sermayenin doktoru olmayacağız” sınırlı düzeyde atılan, fakat etkili sloganlardan biri olarak yükseldi.

İstanbul Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Raşit Türkel‘in okuduğu basın açıklamasında hastanelerin Sağlık Bakanlığı’na devredilmesiyle kar amaçlı kuruluşlar haline getirildiğine ve eğitim ve sağlığın düzeyinin düşürülmesine vurgu yapıldı. Daha sonra İTO Başkanı Taner Görgün söz aldı ve eylemin uyarı niteliğine işaret etti.

SES Genel Başkanı Çetin Erdolu da mücadelelerinin süreceğini söyledi. Heyecan ve öfke her üç konuşmanın ortak yanını oluşturuyordu.

Tıp öğrencileri adına konuşan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğrencisi Ahmet Gürbüz, tıp eğitiminin düzeyinin düşürüldüğünü ve mezuniyet sonrasında da mecburi hizmeti tamamlamadan diplomalarının verilmediğini, el koyulduğunu belirtti. Taş-İş-Der adına yapılan konuşmayı yapan kadın işçi Güneş Cengiz de en ağır ve pis işlerin kendilerine verilerek güvencesiz çalıştırıldıklarını söyledi ve güvenceli çalışma taleplerini ifade etti. Bir asistan hekimin Asistan Hekim Kurultayı Sonuç Bildirgesi’ni okumasının ardından İlkay Akkaya ve Grup Yorum‘un türküleriyle eylem sona erdi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*