Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Rusya’da maden işçisi katliamı

Rusya’da maden işçisi katliamı

Rusya’da demir çelik sanayi için kömür üreten ülkenin en büyük kömür madeni ocaklarında 10 Mayıs günü, 4 saat arayla meydana gelen 2 grizu patlamasında kurtarma ekibinden işçilerin de olduğu 53 maden işçisi öldü, 71 işçi yaralandı. Ocağa gömülü kalan 42 maden işçisinin de, patlamadan sonra ocağı basan suyun yükselişi nedeniyle yaşamı tehlikede. Ocakta kalan işçilere bugüne kadar ulaşılamazsa, boğularak öleceklerinden endişe ediliyor.

Patlamanın olduğu maden havzası ve ocağı, Rusya’nın demir-çelik ve madencilik tröstü Evraz Grubuna ait.

Patlama daha önce sayısız benzer iş katliamının yaşandığı, sayısız soruşturmanın yürütüldüğü fakat sonuçsuz bırakıldığı Evraz tekeli ocaklarında gerçekleşmesinin doğurduğu tepkiler üzerine Başbakan Putin bölgeye gitmek, katledilen işçi ailelerine para yardımları yapılacağını açıklamak ve bir kez daha soruşturma için hükümet komisyonu kurulacağı sözleri vermek zorunda kaldı.

İnterntet üzerinden bazı maden işçileri, ocaklardaki metan gazı sensörlerinin çalışmadığı, bozulunca onarılmadığını açıkladılar. Katliamdan sonra, ocaklardaki su baskınına karşı suyu dışarıya otomatik olarak pompalayacak sistemin de çalışmadığı açığa çıktı.

Raspadskaya kömür madeni havzasında son 10 yılda en az 3 büyük grizu patlaması gerçekleşti. 2001 yılında 4 işçinin öldüğü patlamadan sonra, patlamanın olduğu ocak iki yıl kapalı kaldıktan sonra, hiç bir önlem alınmadan yeniden açıldı. 2001 yılındaki katliamdan sonra, maden işçileri, ocaktaki gaz düzeyinin olması gerekenin çok üzerinde olduğu halde, şeflerin kendilerini zorla çalışmaya gönderdiğini vurgulamışlardı.

Tıpkı Bursa’da 19 maden işçisinin katledildiği patlamada, ocaktaki gaz düzeyi işçilerin baygınlık geçirdiği, kustuğu düzeye kadar yükseldiği halde şefleri tarafından zorla çalışmaya devam ettirildiği gibi…

Rusya’da 2008 yılında maden işçilerinin iş koşullarına artan tepkisi üzerine yerel devlet birimi ocaklarda bir denetim gerçekleştirmiş, ciddi iş güvenliği ve işçi sağlığı ihlalleri nedeniyle bazı ocakları 15 günlüğüne kapatmıştı. Buna karşın, hiç bir önlem alınmadan tekrar açılan ocaklarda, göçük ve patlamalar devam etti… En son patlamada, 53 işçi daha göz göre göre katledildi, 42 işçinin ise yaşamını kaybetmesi an meselesi.

Kapitalizmin çarkları insan eti ve işçi kanıyla dönmeye devam ediyor…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*