Anasayfa » DÜNYA » Rusya halkının Sovyet sistemine özlemi büyüyor!

Rusya halkının Sovyet sistemine özlemi büyüyor!

Rusya’da bağımsız Levada Sosyal Araştırmalar Merkezinin 2000 yılından itibaren her 8-10 yılda bir yaptığı eski Sovyet sistemine ilişkin halkın düşünceleri araştırmasında olumlu görüşler giderek yükseliyor.

Bu yılın bahar aylarında Rusya’nın 50 bölgesinden 1600 kişiyle yapılan araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 95’i eski Sovyet sisteminin emekçi insanları dikkate aldığı ve koruduğunu düşünüyor.

Katılımcıların Sovyet sistemine olumlu bakmasının nedenleri arasında, etnik çatışmaların olmaması (Yüzde 46), ekonomik istikrar ve işsizliğin olmaması (yüzde 43), yaşam koşullarının sürekli iyileşmesi (yüzde 39), bilim ve kültürde sağlanan gelişmeler (yüzde 31) ilk sırada geliyor.

Aynı araştırma merkezinin çalışmasına göre, her beş soruya verilen olumlu yanıtlarda 2000 ve 2008 yıllarında yapılan aynı soruları içeren araştırmaların sonuçlarında göre yüzde 30 artış var.

Katılımcıların Stalin’in ülke tarihindeki rolünü onaylaması da 2016’da yüzde 56’dan, son araştırmada yüzde 70’e çıkmış durumda.

Araştırmaya göre Sovyet sistemine özlem duyanların oranı 55 yaş üstü olanlar ile 18-24 yaş arası gençlerde en üst düzeye çıkıyor.

Araştırma merkezinden sosyolog Karina Pipiya, araştırma sonuçlarını, “Sovyet geçmişine duyulan özlemin giderek artması, daha ziyade insanların bugün yaşadıklarına, aşırı düşük ücretlere, aşırı eşitsizliğe, yolsuzluk ve çürümeye karşı bir tepki” olarak yorumluyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*