Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » İsrail İsrail’dir! (güncelleniyor)

İsrail İsrail’dir! (güncelleniyor)

İsrail devleti, “Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” kampanyası çerçevesinde Gazze’ye insani yardım malzemesi götüren 6 gemilik filoda katliam yaptı. İsrail televizyonlarının haberine göre katliamda en az 16 sivil öldü, 30 kişi de yaralandı. Helikopter ve hücumbotlarla gemilere çıkarma yapan dişine kadar silahlı ordu kuvvetleri tarafından yapılan katliam, İsrail devleti tarafından “Askerlerimize karşı bıçak, sopa gibi soğuk silahlarla saldırıldı” sözleriyle savunuluyor. İsrail’in kaçırdığı gemilerle bağlantı da kurulamıyor.

İslami İnsani Yardım Vakfı kuruluşunun organize ettiği 10 bin tonluk yardım malzemesini Gazze’ye ulaştırmaya çalışan ve altı gemi ve 600’e yakın aktivistin yer aldığı yardım konvoyu, İsrail’in uluslararası hukuku da paspas eden operasyonuyla katliama tabi tutuldu. Katliam, İsrail’in Gazze’de ölümüne bir kıyım ve ambargo başlattığı 2007 yılından bu yana gerçekleştirdiği en vahşi saldırılardan biri olarak tarihe geçecek.

Gazze, 1967’deki Altı Gün Savaşı’ndan sonra 1994’e dek İsrail işgali altında kaldı. 1994’te Gazze yönetiminin Filistin yönetimine devredilmesinden sonra İsrail askerleri kentten çekildiler. Fakat İsrail’in sadece gözü değil kanlı pençeleri de Gazze’de uzanmaya devam etti. 2007 yılında kente El Fetih güçlerini yenilgiye uğratan Hamas’ın hakim olmasının ardından İsrail, Gazze’yi teslim almak için bütün bataryalarını ateşledi. İsrail saldırılarında binlerce kişi yaşamını yitirdi. Bu tarihten itibaren Gazze’nin tüm temel ihtiyaçlarını sağlaması engellendi, kentin altyapısı imha edildi. İsrail’e saldırı düzenlendiği bahanesiyle Gazze her vesileyle bombardıman edildi. Kenti ulaştırılmak istenen yardım konvoylarına karşı da ateş açıldı.

Dünyadan “one minute” numaraları!

Saldırının ardından dünyanın dört bir yanından riyakar kınamalar geldi. Avrupa Birliği, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, İsrail makamlarından gemilere saldırıyla ilgili eksiksiz bir soruşturma açmalarını istediklerini söyledi. Filistin yönetimi de BM Güvenlik Konseyi’nin acilen toplanmasını istedi. Ancak bilindiği gibi BM Güvenlik Konseyi’nden İsrail’le ilgili kınama kararı bile veto hakkı nedeniyle çıkarılamıyor!

Ortadoğu’da “sorun çözen ülke” modundaki Türkiye de göstere göstere gelen katliamı “kınadı”. İsrail’le sarmaş dolaş AKP hükümeti, ona bir kez daha “one minute” çekti. İlker Başbuğ, Mısır gezisini yarıda bırakarak Türkiye’ye dönüyor. Türk Dışişleri, ölenler içerisinde 9 vatandaşının da bulunduğu katliam için “Sonuçlarına katlanılacak” dedi ve olayın iki ülke arasındaki ilişkilerde telafisi imkansız sonuçlar doğurabileceğini söyledi. Tabii ki bu “sonuçlar” içerisinde İsrail’le yapılan askeri ve ekonomik anlaşmaların yırtılıp atılması bulunmuyor!

Katliama karşı alanlara!

Aralarında Mavi Marmara gemisinin de bulunduğu yardım konvoyuna saldırı haberi, İsrail Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’nun önünde yapılan gösterilerle protesto ediliyor. Polis, ilk elde İslami güçler tarafından yapılan gösterileri dağıtmak için azgınca saldırdı.

İsrail bu kanlı katliamı Türk ve Kürt işçi ve emekçilerinin çok iyi bildiği bir tarzda yüzsüzce, arsızca, pervasızca savunuyor. Bu pervasızlığa, İsrail’e, Ortadoğu’daki tüm işçi ve emekçilerin düşmanı, Filistin halkının düşmanı emperyalistlere ve işbirlikçilerine öfkemizi göstermek için alanlara!

Şu anda Taksim’de yapılan gösteriler İslamcı gruplar tarafından düzenlenieniyor. Gösterilerde İsrail’i kınayan konuşmalar yapılıyor… Eylemlerde İslami grupların yanı sıra Hak-İş’e bağlı Memur-Sen ve ESP yer alıyor. Kuran okunan, “Mehmetçik Gazze’ye!”, “Türkiye uyuma kardeşine sahip çık!”, “Kahrolsun israil!” sloganları atılan gösteriye katılım sürekli artıyor. Kortejin önündeki “Siyonist elçilik kapatılsın” pankartının yanı sıra Filistin ve Hamas bayrakları taşınıyor. Taksim’e yürüyüş halen devam ediyor. Gösteride Türkiye’nin İsrail’deki büyükelçisini geri çektiği duyurusu yapıldı. Şu anda Haluk Levent bir konser veriyor ve “Direne direne kazanacağız” sloganları atılıyor.

Levent Metro istasyonu çıkışında toplanan Devrimci Proletarya’nın da siyasi kurumlar sloganlar atarak İsrail Başkonsolosluğu’na yürüdü. Yürüyüşe İSKİ işçileri de katıldı. Filistin bayraklarının taşındığı yürüyüş sırasında yoldan geçen araçlar korna çalarak yürüyüşe destek verdi. İsrail Başkonsolosluğu önündeki bekleyiş devam ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*