Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » “Rosenbergler Ölmemeli” mi? Alın bunları alın!

“Rosenbergler Ölmemeli” mi? Alın bunları alın!

İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları‘nda bu sezon oynanmaya başlanan, Fransız yazar Alain Decaux‘ya ait “Rosenbergler Ölmemeli” adlı oyunun yayından kaldırıldığı açıklandı. Oyunun yayından kaldırılma gerekçesi “telif hakları ile ilgili bir eksiklik” olarak belirtilmesine rağmen, gerçek gerekçenin oyunun içeriği olduğu görüşü yayılıyor.

“Rosenbergler Ölmemeli” ABD’de Mc Carthy döneminde sosyalist Sovyetler Birliği‘ne ABD’nin atom bombası sırlarını verdikleri gerekçesiyle yargılanıp idama mahkum edilen ve yürütülen uluslararası kampanyalara rağmen cezaları infaz edilen Ethel ve Julius Rosenberg‘in yargılanma sürecini konu ediniyor. Elde kanıt bulunamamasına rağmen elektrikli sandalyede idam edilen iki komünist casusluk suçlamalarını hiçbir zaman kabul etmemişler, fakat komünist ve Sovyetler Birliği’nin dostu olduklarını da asla reddetmemişlerdi. Julius ve Ethel Rosenberg pişman olduklarını açıklamaları karşılığında idam cezalarının kaldırılması rüşvetini ise ellerinin tersiyle iterek ölümü başları dik kucaklamışlardı. İki komünist aydının mücadelesi, ölümleri sonrasında film, şiir ve oyunlara konu olmuştu.

Rosenbergler’in yargılanması, burjuva demokrasisinin komünizme karşı nasıl saldırgan ve kuralsız bir savaşa giriştiğini, beyaz terörü kullanmaktan geri durmadığını gösteren canlı örneklerden biri oldu. Tıpkı sinema sanatçıları, edebiyatçılar ve aydınlar arasında yürütülen cadı avında olduğu gibi yargı sistemi bir biçme makinesi gibi işledi. Baş eğmeyi reddeden komünistler ve işçi sınıfı savunucuları hapis cezasının yanı sıra işsizlik gibi son derece ağır bir yaptırımla da karşı karşıya kaldılar. Sorgulamaları yöneten Senatör Mc Carthy’nin yalnızca azılı bir antikomünist değil, en küçük bir belirtiyi bile muhataplarını suçlamak için kullanan bir budala olduğu yargılamalarda defalarca görülse de, “amaç hasıl oldu”. Mc Carthy dönemi, tekelci kapitalizm tarafından işçi hareketine karşı bir tırpan olarak kullanıldı.

“Rosenbergler Ölmemeli”nin burjuva demokrasisinin yargı sistemine yönelik eleştirisi, Türkiye’deki KCK ve diğer operasyonlar, özel yetkili mahkemeler, uzun tutukluluk süreleri gibi demokratik sorunlarla da kesişmesinden dolayı artan bir ilgi çekti. Bunun üzerine Sabah gazetesinin özellikle kadınlara ve komünistlere karşı küfür saçan lümpen yazarı Engin Ardıç, oyunu hedefe çaktı. Hürriyet gazetesinin Aydınlık döneği yazarı Hadi Uluengin ise oyuna “vatandaş parası ile maskaralık” saldırısını yöneltti. Zaman gazetesi de “oyunun korsan oynandığı”nı diline dolayarak “Nedir bu Rosenbergler olayı?” diye oyunun mesajını aldığını gösterdi.

“Rosenbergler Ölmemeli”, oyunun yönetmeni Orhan Alkaya‘nın açıkça yanıtladığı, AKP hükümeti çıkışlı bu baskı ve saldırıların sonucu olarak programdan kaldırıldı. Tekrar oynanıp oynanmaması, “Rosenbergler Ölmemeli” demeye devam edenlerin oyuna sahip çıkmalarına bağlı olacak. Bunun için ise sanal ortam dahil her cepheden tepki ve taleplerin yükseltilmesi gerekecek.

Anı*

bir çift güvercin havalansa
yanık yanık koksa karanfil
değil bu anılacak şey değil
apansız geliyor aklıma

nerdeyse gün doğacaktı
herkes gibi kalkacaktınız
belki daha uykunuz da vardı
geceniz geliyor aklıma

sevdiğim çiçek adları gibi
sevdiğim sokak adları gibi
bütün sevdiklerimin adları gibi
adınız geliyor aklıma

rahat döşeklerin utanması bundan
öpüşürken o dalgınlık bundan
tel örgünün deliğinde buluşan
parmaklarınız geliyor aklıma

nice aşklar arkadaşlıklar gördüm
kahramanlıklar okudum tarihte
çağımıza yakışan vakur, sade
davranışınız geliyor aklıma

bir çift güvercin havalansa
yanık yanık koksa karanfil
değil, unutulur şey değil
çaresiz geliyor aklıma.

Melih Cevdet Anday
* Rosenbergler için yazılmıştır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*