Anasayfa » DÜNYA » Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht Yürüyüş ve Anma

Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht Yürüyüş ve Anma

15 Ocak 1919’da işçi sınıfının önderleri Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht katlediler. Sosyalistler Mezarlığı’nda her yıl yapılan geleneksel anmaya Almanya’nın her tarafından onbinlerce kişi katılıyor.

Sabah saat 10´da U-Bhf. Frankfurter Tor ´dan başlayan yürüyüş,anıt mezarlık alanına kadar canlı ve coşkulu sloganlar,Enternasyonal ve devrimci marşlar eşliğinde sürdü.Döviz slogan ve pankartlara savaş karşıtlığı,anti kapitalizm,yoksulluk ve eşitsizlik,emperyal politikalar,kürdistanda yaşanan savaş ve devletin katlimları konuları rengini verdi.

Birinci Dünya Savaşı’na karşı aldıkları devrimci tutum nedeniyle SPD ile yollarını ayıran, işçi sınıfını ve emekçileri savaşa karşı mücadeleye çağıran, ardından hızla örgütlenen Almanya Komünist Partisi’ni (KPD) kuran Karl Liebknecht ve Rosa Luxemburg, 15 Ocak 1919 gecesi Berlin-Wilmersdorf’ta bulunan bir evde gözaltına alınarak Eden Oteli’ne götürülerek işkence yapıldı.

Sabahın erken saatlerinde ise dönemin SPD’li İçişleri Bakanı Gustav Noske’nin emriyle, komünizmle mücadele için sermaye tarafından özel olarak örgütlenen Freikorbs elamanları tarafından katledilerek cesetleri Landwehr Kanalı’na atıldı. Cesetleri aylar sonra bulundu.
1926-35 yılları arasında işçi sınıfı , devrimciler,sosyalistler ve komünistler tarafından törenlerle anılan Liebknecht ve Luxemburg anısına, İkinci Dünya Savaşı’nın bitmesinden sonra Berlin’de Sosyalistler Mezarlığı anıtı yapıldı.

O tarihten itibaren her yıl ocak ayının ikinci Pazar günü işçi sınıfının devrimci önderlerini anma etkinlikleri düzenleniyor.Bu yıl yapılan anma yürüyüşüne geçen yıla göre katılımda belirgin bir artış vardı.

Devrimci Proletarya Berlin

Rosa-4

Rosa-Liebneckt-2016

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*