Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Roboski’de yürüyüşe asker saldırısı

Roboski’de yürüyüşe asker saldırısı

(ANF) Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Roboski Köyü’nde 28 Aralık 2011 tarihinde 34 sivilin Türk savaş uçaklarıyla katledilmesini protesto etmek amacıyla DTK öncülüğünde ve sivil toplum örgütlerinin de katılımı ile Roboski Köyü’nde bir günlük “Roboski’ye Adalet Nöbeti” tutuldu. Aralarında DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, BDP’li milletvekilleri Halil Aksoy ile Esat Canan, KESK, Genel-İş, MEYA-DER, Barış Anneleri İnisiyatifi, Göç-Der, TZPKurdî, TUHAD-DER, Diyarbakır 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği, TMMOB, İHD, kültür ve kadın kurumları, ESP, EMEP, belediye başkanlarının da bulunduğu heyet ve Roboskili aileler, bir günlük nöbetinin ardından katliamın yapıldığı yere doğru yürüyüşe geçti.

Anneler çocuklarının fotoğraflarıyla yere yığıldı
Roboski Katliamı’nda yaşamını yitiren 34 köylünün fotoğraflarını taşıyarak, katliam bölgesine “Katil Erdoğan”, “Genelkurmay istifa”, “Roboski’ye adalet” ve “Şehit namirin” sloganlarıyla yürüyen heyet ve Roboskili aileler, köyün çıkışında askerler tarafından kurulan barikatla karşılaştı. Askerler uyarıda bulunmadan askeri TOMA aracıyla heyet ve Roboskili ailelere tazyikli suyla müdahalede bulundu. Tazyikli suyun etkisiyle yaşlı kadınlar ve çocuklar ellerindeki fotoğraflarla yere yığıldı. Çamurun içinde kalan aileler, askerlerin sert müdahalesine isyan etti.

‘Çocuklarımızı aldınız, bizi de öldürün’
Aileler, “Çocuklarımızı öldüren ey devlet bizi de mi öldüreceksin. Çocuklarımızı bizden aldınız bizi de öldürün. Roboski’ye adalet gelinceye kadar mücadelemiz devam edecek. Roboski’de zihniyet değişmedi bütün dünya duysun bunu” tepkisinde bulundu. Çamurun içinde kalan kimi aileler, katliamda yaşamını yitiren çocuklarının fotoğraflarıyla askerlerin üzerine yürüyerek, “Önce bunun hesabını verin. Bunun suçu neydi öldürdünüz” diyerek isyan etti.

Nüfus cüzdanlarını çamura attılar
Askerlerin üzerine yürüyen aileler ile askerler arasında uzun süre gerginlik yaşandı. Ardından aileler barikat önünde çamur içinde oturarak, müdahaleyi protesto etti. Tansiyonun düşmediği alanda aileler, nüfus cüzdanlarını çıkartarak, “Alın kimliğinizi başınıza çalın. Bu ülkenin vatandaşı olmaktan utanıyoruz” diyerek, kimliklerini çamur içine attı. Daha sonra da aileler, kimliklerinin üzerine basarak tepkisini dile getirdi. Roboski Köyü’nde gerginlik devam ediyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*