Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Rize’de yaşamını kaybedenlerin sayısı artıyor

Rize’de yaşamını kaybedenlerin sayısı artıyor

Rize’de Cumhuriyet tarihinin en şiddetli sel baskınlarından biri yaşandı. Rize’nin Gündoğdu beldesinde sel baskını ve heyelanda 11 kişi yaşamını kaybetti. Sel baskınında binaların ilk iki katları tamamen sular altında kaldı, bazı binalar çöktü. 7 kişi kayıp, 3’ü ağır 7 kişi de yaralı. 100’ün üzerinde kişi itfaiye ve kurtarma ekipleri tarafından binaların üst katlarından kurtarıldı. Beldede elektrik ve su kesik, sel suları nedeniyle bir çok noktaya halen ulaşılamadı. Enkaz altında kalan ve kayıplardan, henüz ulaşılamayan yerlerden ölü sayısının artmasından endişe ediliyor.

Pakistan’da 3 hafta önce yaşanan korkunç sel baskınlarında 2 bine yakın kişi ölmüş, 3 milyon kişi evini kaybetmiş, 14 milyon kişi yardıma muhtaç hale düşmüştü.

Bu yılki tarihin gördüğü en sıcak yaz aylarında, Asya’da sıcaklık 54 dereceyi gördü. Pakistan, Hindistan ve Rusya’da sıcaklık nedeniyle ölüm oranı normalin 2 katına çıktı. Kolombiya gibi bir çok ülkede sıcaklar nedeniyle sıtma ve kızıl hastalıkları yaygınlaştı. Nijerya’da sıcaklık ve seller nedeniyle başgösteren kolera salgınında 350 kişi öldü.

Rusya’da kuraklık nedeniyle buğday rekoltesinin yüzde 40’ı kaybedildi, ekmek ve un fiyatları yüzde 50 yükseldi, arpa fiyatlarının ise 2 kat artması besicilik yapanları da vurdu.

İklim dengesizleşmesi de önce emekçileri vuruyor.

Mevsim normallerinin üstündeki sıcaklar ve kuraklıkla bunalan işçi emekçileri, şimdi sonbahar aylarına doğru gidilirken bu kez de sel baskınları bekliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*