Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Renault’da Birleşik Metal’e toplu geçiş, Schneider, ABB, Alstrom, Asil Çelik’te grev hazırlığı…

Renault’da Birleşik Metal’e toplu geçiş, Schneider, ABB, Alstrom, Asil Çelik’te grev hazırlığı…

emis-fabrikalara-grev-karari-asildi-26-12-16-002-aaBüyük metal ve otomotiv fabrikalarında 2017 sözleşmesi başlıyor. Fabrikalarda sözleşme ve zam konuları tartışılmaya başlanırken, EMİS kapsamındaki 4 fabrikadaki grev süreci de yakından takip ediliyor.

Renault’da geriye kalan Türk Metal üyesi ve sendikasız işçilerin bir bölümünün daha bugün toplu olarak Birleşik Metal’a geçmesi bekleniyor. Direnişin ardından işçilerin büyük bölümü Birleşik Metal’e geçmiş, ancak MESS ve patron baskıları sonucu bir kısmı Türk Metal’e dönmüş bir kısmı da sendikasız olarak devam etmişti.

İşçiler yönetimin “sendika seçimine müdahale edilmeyeceği” açıklamasının olduğu kitapçığı dağıtarak Türk Metal’de kalanları ikna etmeye çalıştılar. İşten atılan işçilerin Renault’ya açtıkları davayı kazanması üzerine, Türk Metal’de dönen işçilerin yeniden Birleşik Metal’e geçişleri artmaya başladı. Bunda fabrikadaki band devir hızının (çalışma temposonun) artırılması ve Türk Metal’in “Bosch sözleşmesi artı yeni sözleşme” ve “Türk Metal üyelerine ek zam” türünden vaatlerinin fos çıkması da etkili oldu.

Renault’da yetki karmaşası, kalan işçilerin de Birleşik Metal’e geçmesiyle çözülecek gibi görünürken, Renault yönetimi MİB’in yayınlarını savcılığa şikayet etti. Savcılık bir MİB aktivistinin ifadesini aldı.

EMİS ise, 4 fabrikada işçilerin greve evet demesi ve grev ilanlarının asılması üzerine lokavt kararı aldı. Birleşik Metal üyesi işçilerin Schneider, ABB, Alstrom fabrikalarında yer yer fabrika içi toplantı ve yürüyüşler ve iş yavaşlatmalarla greve hazırlıkları sürüyor. Aralık ayında grev kararı almış olan (sözleşmesi farklı) Asil Çelik’te de grev hazırlığı var.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*