Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Renault’da Anlaşma Sağlandı Direniş Sonlandırıldı

Renault’da Anlaşma Sağlandı Direniş Sonlandırıldı

Bursa’da Renault fabrikasında 14 Mayıs’tan bu yana devam eden eylem patron ve işçiler arasında anlaşma sağlanması ile sona erdi.

Bursa Renault’ta işçiler, dün gece Renault yönetiminin yaptığı teklifin ardından bu sabah 08.00-16.00 vardiyasında işbaşı yaparak direnişlerini sonlandırdı.

İşçiler adına yapılan açıklamada, “Anlaşamadığımız tek konu saat ücretlerine yapılması gereken maddenin ucu açık ve henüz belirsiz olmasıdır. Sözcülerimizin muhatap kabul edilmesi sağlandığına göre bütün ekiplerde hızlı bir biçimde bu maddeyi lehimize dönüştürmek için hazırlık yapmalıyız. O zaman bu konudaki kazanımlarımızı dahada artırmış olacağız” denildi.

Yapılan görüşme sonucunda 9 maddelik protokol imzalandı.

1- Kimse işten atılmayacak
2- İşçiler aleyhine yapılan şikayetten vazgeçilecek
3- Tüm çalışanların sendikal özgürlükleri tanınacak
4- Son toplu iş sözleşmeleri ve çalışanların konuyla ilgili talepleri ile kıdem ve saat ücretleri dikkate alınarak bir ay içinde iyileştirme amacıyla analiz yapılacaktır. Düşük aylık ücret alanlara daha yüksek ve yüksek aylık ücret alanlara daha düşük prim olmak üzere ayrıştırılma yapılacaktır ve iç kategorizasyon sistemindeki geçişleri hızlandırma üzerine çalışılacaktır.
5- 4 NO’lu madde kapsamında yapılacak iyileştirmelere mahsuben 1 hafta içerisinde tüm çalışanlara bin lira avans ödemesi yapılacak.
6- Her yıl sonunda çalışanlara kalite işgüvenliği ve üretim adetleri hedeflerine bağlı olarak performans primi verilecek olup prim miktarı asgari net 600 TL olacaktır.
7- İşyerinde çalışan ancak mevcut toplu iş sözleşmesinde dayanışma aidatı ödemek suretiyle yararlanan sendikasız işçilerin serbestçe sözcü seçmeleri halinde, yasal mevzuat çerçevesinde seçilen sözcüler, işçi-işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap kabul edilecekler ve mevcut sözcüler seçime kadar işçi-işveren arasındaki iletişimi sağlamak amacıyla muhatap olacaklardır.
8- Banka maaş ödemeleri promosyonu olarak çalışanlara net 480 TL prim ödenecek
9- Oyak Renault süreç içerisinde yaşadığı zararla ilgili çalışanlardan hiçbir talepte bulunmayacak. Aynı şekilde çalışanlar da süreçle ilgili Oyak Renault’dan şikayetçi olmayacak.

Bursa’da 5 bin 600 işçinin çalıştığı otomobil fabrikası Renault’da işçiler 14 Mayıs’ta ücret zammı için üretimi durdurdu. Renault işçilerinin neredeyse tamamı  Türk Metal Sendikası’ndan istifa etti. İşçiler eylemlerini sendikasız şekilde devam ettirdi.

İşçilerin toplu iş sözleşmesinin (TİS) Bosch fabrikasında imzalanan TİS ile aynı ücret zammını kapsayacak şekilde değiştirilmesini istiyor. Söz konusu TİS, Türk Metal Sendikası ile patron sendikası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) arasında Aralık 2014’te imzalanmıştı ve 2014-2017 yıllarını kapsıyor.

Renault direnişinin ardından TOFAŞ ve yan sanayi ürünleri üreten Coşkunöz, MAKO ve Ototrim üretimi durdurmuştu. Ancak önce Coşkunözü’nde arkasından ise Tofaş, Mako ve Ototrim’de işçiler patron ile anlaşma sağlayıp iş başı yaptı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*