Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Renault önünde işçilerle sohbetler, izlenimler…

Renault önünde işçilerle sohbetler, izlenimler…

11276231_781894431925093_1569088651_oRenault işçileri, MESS, Bursa Valisi, Türk Metal çetesi üçlüsüne karşı fabrika önünde direnişe devam ediyor…

Renault’da Vali ve MESS’in entrikalarının farkında olan metal işçisi, kararlı bir şekilde direnişini diğer fabrikalardaki işçilere yayıyor. Reno işçisi Vali ve MESS’in sözde “ortak temsilci seçme” tuzağını red ediyor, “biz kendi temsilcimizi kendimiz zaten seçiyoruz, seçeriz de. Sandığa gitmek üretime başlatmaktır. Biz artık Harranlıyız(!) Türk Metal gitmeden, taleplerimiz kabul edilmeden üretime başlamayız.” diyor. Reno işçisi şöyle devam ediyor: “İşten atılacağım diye de korkacak bir şeyimiz yok; gider markette çalışırız, zaten maaşları da aynı düzeyde.”

Sermaye cephesinden kıskaca alınan işçilerin iradesi çeşitli taktiklerle kırılmak ve Türk Metal çetesinin yeniden arka kapıdan sokulması dayatılıyor. Oysaki işçilere sopa gösteren, tehdit eden bu mafyatik örgüt artık işçilerin kesin kararıyla fabrikadan atılacaktır.

Türk Metal çetesi işçilerin içerisine soktuğu gerici faşist zehiri bugün harekete geçiremeyince, vatan, millet edebiyatının tutmadığı yerde kudurmuşa dönüyor ve işçilere saldırıyor. İşçilerin kendi iradesiyle ayağa kalkışını, şovenizmin klasik propagandası; PKK, Kürt, terör ve bir takım hesap ve komplolar üzerinden gerçek sınıfsal sorunları gizlemeye çalışıyor. İşçilerin fabrika fabrika direnişi büyüdükçe, kolektif bağları güçlendikçe fabrika ve sanayiler gezi havasını andırıyor. İşçi emekçilerin parasıyla zengin olanlar, işçileri tehdit etmeye, dövmeye başlayınca yeter diyerek işçilerin başlattıkları fiili eylem, örgütlenme, dayanışma ve mücadele örneği farklı boyuta ulaşıyor.

11294590_781894411925095_1734006994_oOn yıllarca faşist çetelerin etkisi ve baskısı bir altında tutulan gericiliği elbette bir anda silip atmak mümkün değil. İşçilerin çoğunda milliyetçi muhafazakarlığın etkisi var, ancak bunu kırmaya başlayan, sola ve devrimcilere daha açık davranmaya başlayan işçiler de var.

Renault önünde kendi güvenliklerini sağlamak için kimlik kontrolü yapan işçiler, tüm gelen destekçilere eski alışkanlıklarına uyarak temkinlilikle bakıyor. Bunda MESS, Türk Metal, Bursa Polisi, yerel sermaye basının dört bir koldan yürüttüğü “provokasyon” vb korkularının da etkisi var. Ancak işçiler dayanışmayı, kimlerin yanlarında olduğunu da görüyor.

Tüm bunlara rağmen işçiler fabrika önünde ve içinde çok muazzam bir kararlı kenetleniş sergiliyor ara ara karşılıklı sloganlarla içerde ve dışarda karşılıklı sloganlar atıyorlar. “Yaşasın işçi dayanışması” “Türk Metal gidecek dertler bitecek” “Pevrul pabucu yarım çık dışarıya oynayalım!” slogan atılıyor.

11296939_781894445258425_508229774_oÇay semaverleriyle birlikte fabrika önündeki çimlerde çadırlar kurulmuş kimi yerlerde hararetli tartışmalarda kimi yerde uykusuz kalanlar yatıyorlar. Yavaş yavaş değişim gözlemleniyor. Gelin arabalarını direnişe kabul ediyorlar. Yemek, içecekler işçiler arasında toplanan parayla sağlanıyor veya dışardan bazı belediye, kurumlardan gelen yardımlar alınıyor…

Bursa’dan proleter Devrimci Proletarya doğal muhabiri

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*