Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Renault İşçisi Üretimi Durdurdu

Renault İşçisi Üretimi Durdurdu

Ücret artışında “ek zam” talebi için eylemler yapan Renault işçilerine patron tarafından öncü işçileri işten atma saldırı düzenlendi. Patronun bu saldırısı karşısında kolektif tutum alan Renault işçileri üretimi durdurdu. İşçilerin direnişi sürüyor.

Ek zam talebi için eylem organize etmek ve 94 aracın eksik çıkmasına neden olmak suçlaması ile 10 öncü işçinin işten atılmasına Renault işçisinin cevabı top yekün direniş oldu. Av

A vardiyası içeride direnişe geçerken, B ve C vardiyası işçileri de arkadaşlarına destek olmak için fabrika önüne yürüyüş düzenledi.İşçilerin fabrika önünde bekleyişine polis müdahale etti. Polisin ilk müdahalesi karşısında işçiler yolu trafiğe kapatarak cevap verdi. Polis işçilere gaz bombaları ile saldırdı. 15 işçi gözaltına alındı. Polis saldırısında bir çok işçide yaralandı. İşçileri polis saldırısına “direne direne kazanacağız” sloganı ile karşılık verdi.

İşçilerin kararlı duruşu sonrasında polis fabrika önünde bekleyişe izin vermek zorunda kaldı. Üretimin durmasının ardından fabrika içinde ki işçiler patron tarafından dışarı çıkarılmak isteniyor.İşçiler dışarı çıkmama konusunda kararlı. İşçilerin direnişi sürüyor.

Sabah fabrikaya giren işçilerin direnişe başlaması üzerine fabrika yönetimi işçilerin yanına gelerek “Yaptığınız eylem toplusözleşmeye aykırı” açıklamasını yapması üzerine işçiler alkış, ıslık ve yuhalamalarla tepki gösterdi “Atılan işçiler geri alınsın” sloganını attı. Bunu üzerine Renault yönetimi kantinleri kapatarak “Yemek çıkmayacak” diyerek işçileri tehdit etti. İşçiler bu tehdide “Açlıktan ölmeyi biz bu yoldan dönmeyiz” diyerek yanıt verdi. Renault işçileri, tüm işçilerin dayanışmaya çağırdı.

İŞÇİLERİN TALEPLERİ

* Çıkartılan işçiler geri alınsın. Başka işçi işten atılmasın. Bu talep kabul edilmediği taktirde diğer şartlar da geçersiz olacaktır.

* İçerideki işçilere su ve yiyecek götürülmesine izin verilsin.

* Fabrikada Birleşik Metal-İş temsilcilik seçimi yapılsın. (Daha önce karar altına alınan Sosyal Diyalog Komitesi seçimini artık kabul etmiyoruz.)

* Seçilen temsilciler Türk Metal için ayrılan büroya geçsin.

* Saat ücretinde 1 avro tutarında iyileştirme yapılsın.

işçiler patronun bir kişi yollayın görüşelim çağrısına 5 kişilik komite gelir görüşür yanıtını verdi. Patron görüşmeyi iptal etti.

Birleşik Metal-İş Sendikası Genel yönetim Kurulu yaptığı açıklama ile Renault yönetimini işten atılan 10 işçiyi geri almaya çağırdı. Renault yönetimi ile mutabakat sağlanan ve 29 Şubat’ta işyerinde yapılacak olan “Sosyal Diyalog Komitesi”‘ seçimi bahanesiyle, AKP Hükümetinin bakanlarını da yanlarına alarak, işçilere yeni bir saldırı başlatıldığı belirtilen açıklamada, “Bu sabah (dün), 8/16 vardiyası fabrikaya alındı. İşçiler işten atılan arkadaşlarının geri alınması konusunda Renault yönetiminin bir açıklama yapması için mücadelelerini sürdürüyorlar. Diğer vardiyadaki işçiler ve işçilerin aileleri de fabrika önünde toplanmaya başladı” dendi. Renault yönetimine işten atılan işçileri geri alma, polisle işçi ve ailelerini karşı karsıya getiren girişimlerinden vazgeçme çağrısı yapılan açıklamada “Aksi halde ortaya çıkacak tüm olayların tek sorumlusu Renault yönetimi ve ittifakları olacak” dendi.

Renault işçilerine sınıf kardeşlerinden dayanışma mesajları geliyor. Tofaş işçileri direnişin yanında olduklarını belirtiler. Civar fabrikalardan işçilerde direniş alanına gelerek dayanışmayı yükseltiyorlar.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*