Anasayfa » DİRENİŞ ÇADIRI » Renault işçilerine uluslararası destek

Renault işçilerine uluslararası destek

Toplusözleşme taslağında söz sahibi olabilmek için iş bırakma eylemi yaptıkları gerekçesiyle işten atılan 31 Renault işçisine uluslararası destek geldi. Fransa’daki Genel İşçiler Konfederasyonu (CGT) ve Kore’deki Kore Metal İşçileri Konfederasyonu, Renault fabrikasına yolladıkları mektuplarla işçilerin işe geri alınmasını talep etti.

DERİN ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ

Kore Metal İşçileri Konfederasyonu Genel Başkanı Park Sang-Chul, Renault yönetimine yolladığı mektubunda, işten çıkarılan ve yaralanan işçileri öğrenmiş olmaktan derin üzüntü duyduklarını belirterek şunları yazdı: Kendi çıkarlarını en iyi temsil ettiğini düşündükleri sendikayı özgürce seçmek her işçinin hakkıdır. Bu hak, tüm işçilere Türkiye Hükümetinin de imzaladığı ILO Sözleşmelerinden doğan uluslararası insan hakları standartları ile sağlanmıştır.”

Ayrıca Sang-Chul mektubunda, Renault yönetimini işten çıkarılan işçileri geri almaya ve işçilerin sendikalarını özgürce seçme hakkına saygı göstermeye ve işçilere yönelik baskıya son vermeye çağırdı.

HAKLAR ŞARTINDA İMZANIZ VAR

Fransa Genel İşçiler Konfederasyonu(CGT) Genel Sekreteri Philippe Martinez: “Bizce bu durumda ortada bir iş bırakma yoktur, işçiler sizin tarafınızdan tanınmış ‘sendikal örgüt’ ün taşıyıcısı olmadığı toplumsal taleplerini duyurmak amacıyla grev haklarını kullanmışlardır. Herkesin özgürce istediği sendikaya üye olma ve grev hakkını kullanma hakkıyla ilgili en temel hakların ihlal edilmesine sebep olan bu uygulama karşısında şaşkına uğramış durumdayız. Sizin de imzacısı olduğunuz RENAULT’nun temel haklar şartı ve ILO sözleşmelerinin ihlalinin yanında burada insan haklarına yönelik büyük bir saldırı söz konusudur. Sizden, işten çıkarılan işçilerin yeniden işe alınmasını ve işçilerin istedikleri sendikayı özgürce seçebilmelerini sağlamak amacıyla bölgeye acilen müdahale etmenizi talep etmekteyiz. Bu tür uygulamaların vehameti sebebiyle, taleplerimizin göz önünde bulundurulmaması durumunda kamuoyunu uyarmak zorunda kalacağız.”

Önen Ersin/evrensel.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*