Anasayfa » DÜNYA » Renault Flins işçilerini grev öncesinde ziyaret ettik

Renault Flins işçilerini grev öncesinde ziyaret ettik

Paris‘teki Devrimci Proletarya okurları olarak, “Büyüyen Yeni Bir Yaşam İhtiyacı: Kriz ve İşçi Hareketi” başlıklı panel için Fransa’da bulunan Birleşik Metal-İş Toplu İş Sözleşmesi Uzmanı İrfan Kaygusuz ile birlikte işten atma saldırısına karşı 2 saatlik uyarı grevi hazırlığı içindeki Renault Flins işçilerini 10 Şubat günü ziyaret ettik.

Renault Flins’daki CGT delegeleri (temsilciler) Renault patronu ile sendikalar arasında yapılacak olan son görüşme günü için yeni bir uyarı grevi hazırlığındaydılar. Delegeler, saat 13.00’te vardiya değişimi sırasında kapıdan çıkan işçilere “Herkes greve” başlıklı bir bildiri dağıtıyorlardı. Fabrika kapısı önünde beklerken, farklı yaş gruplarından, ağırlığını orta yaşlıların oluşturduğu, farklı milliyetlerden delegelerle merhabalaştık.IMG_0410

Daha sonra fabrikanın hemen yanındaki CGT Renault şubesine geçildi ve son durum ve hazırlıkların gözden geçirildiği bir delege toplantısı yapıldı. Devrimci Proletarya okurları olarak toplantıya katılıp izleme fırsatı da bulduk. CGT delegesi Ali Kaya‘nın patronun bugün yapılacak görüşmeye ilişkin planları konusunda verdiği bilgilerin ardından delegeler kendi bölümleriyle ilgili durumu aktardılar.

Büyük bir masada toplanan dördü kadın 20 delege kendi aralarında görev dağılımı yaptılar. Sabah 04.45‘te ilk vardiyaya bildiri dağıtımı, kapıların tutulması, bölümlere yayılma için gönüllüler belirlendi. İşçilerde eylem deneyimine sahip olmanın güveni, fakat görüşmede son kararın verilecek olmasına karşı etkili bir duruş ortaya koyma sorumluluğu yansıyordu. Grev her vardiyada yapılacaktı: 9.30-11.30, 16.00-18.00 ve 22.00’den gece yarısına dek.

Toplantı sonrasında Ali Kaya’nın aktardığına göre, ertesi gün yapılacak olan görüşmeler öncesinde patronun 60 bin Clio 4‘ün üretiminin Bursa Renault‘dan Fransa’ya kaydırılacak. Görüşmenin anlaşmayla sonuçlanmasında bu belirleyici olacak. İşten kendi isteğiyle emekli olacakların yaşı 58’den 57’ye çekildi. Patron, ücretler konusunun bu görüşmelerde belirleyici olmadığını, onu daha sonra, işçilere yıllık kardan ödenen prim oranı ile birlikte görüşebileceklerini söyledi.

Renault Flins’da işe yeni giren işçiler 1100 Euro, en eski işçiler 2000 Euro civarında ücret alıyor. Ali Kaya, 18 yıllık işçi olarak kendisinin 1700 Euro ücret aldığını söyledi. Bu rakamlar, son yıllarda Avrupa’da ücretlerin ne kadar geriletildiğini gösteriyor. Avrupa’da işyeri servisi ve yemek uygulaması da yok. İşçilerin yemeklerini kendileri getiriyor veya fabrika kantininden satın alıyor.

Renault Flins’e sık sık Bursa Renault’dan teknik eğitim amaçlı 15 kişilik işçi grupları getiriliyor. Bu gelişler iki fabrika işçileri arasında daha somut bağların oluşmasını da sağlıyor. Bursa’dan gelen işçiler Bursa’daki fabrikada Pazar günü dahil fazla mesai yaptıklarını ve bundan bıktıklarını aktarmışlar.

Bu süreçte 8 uyarı grevi yapıldı. Renault işçileri saldırıya karşı sürekli teyakkuz durumunda olduklarını gösterdiler. 60 bin Clio’nun üretiminin Bursa Renault’dan Fransa’ya kaydırılmasının gerek Fransa gerekse de Bursa’daki işçiler üzerinde nasıl bir etkisi olacağının kendi aramızda kısa bir değerlendirmesini yaptık. Bunun Bursa’daki işçileri işten çıkarma endişesiyle daha düşük ücretle çalışmaya razı olma sonucu yaratıp yaratmayacağını tartıştık. Üretimin farklı ülkelerde yapılabilmesinin tekelci kapitalistlere sağladığı imkan karşısında sektör işçilerinin uluslararası mücadelesinin zorunluluğu somut bir durum olarak da ortadaydı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*