Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Balcalı’da işçiler kazandı

Balcalı’da işçiler kazandı

ADANA- Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde Rektör Alper Akınoğlu’nun Mayıs ayı sonunda yapılan toplu sözleşmenin gereklerini yerine getirmemesi üzerine 20 Haziran günü yeniden direnişe başlayan taşeron işçiler bir kez daha kazandı.

Dün hastane SES işyeri temsilciliğine rektörlük tarafından yapılan saldırıyı kınamak amacıyla bugün hastanede SES Adana Şubesi, Dev Sağlık-İş, Adana Tabip Odası bir iş bırakma eylemi gerçekleştirdi. Eyleme KESK Genel Başkanı Döndü Taka Çınar, TTB Merkez Konsey Başkanı Eriş Bilaloğlu, SES Genel Başkanı Çetin Erdolu, Kocaeli üniversite Öğretim Üyesi Onur Hamzaoğlu, TTB Merkez Konsey Eski Başkanı Gencay Gürsoy, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda sendika ve siyasi parti temsilcisi de destek verdi.

Rektörlük barikatı sağlık emekçilerini yıldırmadı
Sağlık emekçilerinin her zaman eylem yaptığı polikliniklerin önü rektörlük tarafından demir bariyerlerle kapatıldı. Bunun üzerine sağlık emekçileri eylemlerini SES temsilciliğinin önüne taşıdı. Üniversiteye ait araçlar da bariyer olarak kullanılırken, sağlık emekçileri kararlı duruşundan vazgeçmedi. Rektörün tüm engellemelerine karşı sağlık emekçileri, kendi kurdukları ses sistemi ile halaylar çekerek iş bıraktılar.

Bir süre sonra ses sistemine gelen elektrik hastane yönetimi tarafından kesildi. Bunun üzerine getirilen jeneratörle müzik tekrar verilmeye başlandı.

Eylemde ilk olarak konuşan TTB Merkez Konsey Başkanı Eriş Bilaloğlu, uzun zamandır Balcalı’da talepleri için mücadele ettiklerini dile getirdi.
SES Genel Başkanı Çetin Erdolu, verilen mücadelenin parasız ve nitelikli, bir sağlık hizmeti vermek isteyen sağlık emekçilerinin mücadelesi olduğunu vurguladı.

Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Balcalı çalışanlarının taşeronla mücadelenin simgesi olduğu belirtti. Sağlığın bir ekip işi olduğunu ifade eden Çerkezoğlu, “Direnişimizi de bir ekip olarak yapıyoruz” dedi.

KESK Genel başkanı Döndü Taka Çınar ise Balcalı’da devam eden mücadeledeki birlikteliği korumak gerektiğini söyledi. Sağlık emekçilerinin taleplerinin nitelikli sağlık hizmetinin olmazsa olmazı olduğunun altını çizen Çınar, hasta yakınlarına seslenerek, sağlıkta yaşanan olumsuzluklardan işçilerin değil, yöneticilerin sorumlu olduğunu belirterek açıklama sonlandırıldı. Sağlık emekçileri hastane önünde halaylar ve atılan sloganlarla bekleyişlerini sürdürdüler.

Sağlık emekçilerinin kararlı eylemi sonrasında rektör bir heyetle görüşebileceğini ifade ederek randevu verdi. Böylelikle iş bırakma eylemi sonrasında rektörlükle görüşme gerçekleştirildi.

Yapılan görüşmede rektör bir gün önceki saldırıdan kaynaklı özür diledi. Bir ay önce yapılan toplu sözleşmelerin gereklerinin 1 Temmuz itibariyle sendikalarla birlikte oluşturulacak heyetle yerine getirileceği konusunda söz veren rektör, eyleme katıldıkları için haklarında sürgün ve işten atma kararı verilenleri geri işe alacağını belirtti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*