Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Reina katliamından satrancın lanetlenmesine

Reina katliamından satrancın lanetlenmesine

hdpden-reina-katliam-4c91f79cabcd76c0046aYeni yılın ilk saatlerinde İstanbul Reina Klüp’e yapılan saldırıda 39 kişi öldü, 4 ağır 67 kişi yaralandı. Kapıdaki görevlileri vurup 700 kişinin bulunduğu mekanda 6 şarşör değiştirerek içerdekilerin rasgele tarandığı, düşenlerin kafasına ateş edildiği saldırıda ölenlerin çoğunluğu Arap ve Avrupa ülkelerinden turistler oluşturuyor. Ölenlerin içinde iki özel güvenlik görevlisi, bir garson, bir şoför, 3 beyaz yakalı çalışan olmak üzere en az 7 işçi de var.

Saldırıyı IŞİD üstlendi. Azmettiren belli, çok sayıda resmi ve gayrı resmi kurumuyla yılbaşı öncesi yaklaşık 1 aydır yılbaşı kutlamalarına karşı provakatif kampanyalar düzenleyen, burjuva devlet iktidarı, dinci-gerici çeteler ve medya…

Nazilli’de “Noel Baba” kıyafetiyle çalışan bir işçiyi dövüp kafasına oyuncak silah dayayarak şov yapan BBP’li faşistler serbest bırakıldı.

Reina katliamını protesto ederek kapısına karanfil bırakan ESP’liler gözaltına alındı. İçişleri Bakanlığının resmi sitesinden Okmeydanı Halkevi, katliamı protesto edip laiklik mücadelesi çağrısı yaptığı için “iç savaş çıkarmak isteyen vatan hainleri” diye hedef gösterildi.

Sosyal medyada Aktroller, yine gaz bombalarını patlatmakta gecikmediler: “Mekan sahibi de çalışanları da alevi o yüzden orası seçilmiştir.” “Yılbaşını kutlayanlara/içki içenlere/kızlı-erkekli dans edenlere niye üzülelim.” “İlk kez zenginleri hedef alıyorlar, biraz da onlar görsün gününü.” “Asıl hedefleri dindar insanlar, dini kötü göstermek için yaptılar, mağduruz”…

TÜSİAD’ın açıklaması da her zamanki gibi hem “etnik” sorunla aynı kefeye koruyor, hem “Türkiye’nin küresel potansiyeli” diye turizm karlarına vahlanıyor, hem de arada “modern kent yaşamına saldırı” diye bir şeyler geveliyor: “Türkiye’nin modern kent yaşamına, küresel potansiyeline (nasıl bağlantı ama?!-bn) zarar vermek isteyen… Türk özel sektörü olarak terörizmle mücadeleye tüm yüreğimizle destek verdiğimizi, ülkemizi etnik ayrım ya da yaşam tarzları üzerinden (nasıl bağlantı ama?!-bn) sarsmak isteyenlerle mücadelenin arkasında olduğumuzu bir kez daha Türkiye kamuoyu ile paylaşırız.”

Reina’nın zenginler klubü olarak bilinmesi, solda katliama sınırlı bir tepki çekmiş görünüyor, ama bu gibi katliamlarının yarın “dinimizde/kültürümüzde bu yok” diye daha da vahşilerinin gerçekleşmeyeceğinin, son sosyalleşme kırıntılarının da böyle bastırılmadığının bir garantisi yok.

Örnek mi? Cübbelinin son vecizesi: “Satranç tavladan da kumardan da beter. Satranç oynamaktansa ateşi tutmak daha hayırlı. Satranç oynayan kişi insanların en yalancısı. Oynayanlara ölürken kelime-i şehadet nasip olmayabilir. Satranç oynayan lanetlenmiştir. Oynayana bakan da domuz eti yiyen gibidir. Bu oyunları oynayacağınıza elinize tesbih alın, sübhanallah çekin.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*