Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » PTT işçilerine yapılan baskılar protesto edildi

PTT işçilerine yapılan baskılar protesto edildi

İstanbul-PTT şubelerinde çalışma koşulları çekilmez hale geldi.

İstanbul PTT’lerinde her geçen gün artan iş yoğunluğu ve taşeron sömürüsüne, idarecilerin baskı ve tehditleri eklendi.

İstanbul-Bahçelievler PTT kargo dağıtım merkezinde çalışan işçiler ve PTT Merkez Müdürlüğünde çalışan memur emekçilere yönelik artan baskı ve mobbing uygulamaları, DİSK Nakliyat-İş sendikasının düzenlediği basın açıklama eylemiyle protesto edildi.
Bahçelievler dağıtım merkezi önünde yapılan eyleme Nakliyat-İş sendikasının Ambarlar şubesinde çalışan işçilerin yoğun desteği göze çarptı. Eylemi çok sayıda sivil polisin de izlediği görüldü.

İşçiler ve emek dostları toplandılar

Baskıların esas nedeni sömürünün devamı ve sendikal örgütlenmenin engellenmek istenmesidir.

DİSK Nakliyat -İş sendikasının PTT taşeron işçilerine yönelik sendikalaşma çalışmaları birkaç aydır yoğunluk kazanmış durumda. Ancak taşeron patronu yanı sıra, PTT genel müdürlüğü ve alt birim yöneticileri işçilerin DİSK çatısı altında özellikle mücadeleci bir sendika olan Nakliyat-İş sendikasında örgütlenerek hak mücadelesi sürdürmelerini istemiyorlar. Sendikal örgütlenmeyi kırmak ve yolundan saptırmak için de TÜRK-İş’e bağlı Haber-İş sendikası kullanılmak istendi. Ancak Haber-İş sendikasının ve PTT idarecilerinin engellemelerine rağmen işçiler, Nakliyat-İş’te örgütlenmelerini ülke çapında geliştirmeye devam ediyor.

PTT-iscileri-nakliyat-is-5

PTT iscileri nakliyat is 21 PTT işçilerine yapılan baskılar protesto edildi

PTT iscileri nakliyat is 3 PTT işçilerine yapılan baskılar protesto edildi

DİSK/Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu konuşuyor

İstanbul Bahçelievler PTT dağıtım merkezi birimlerinde çalışan işçilere yönelik yakın zamanda başlayan baskı, işten atma tehditleri, birim değiştirme, iş yoğunluğu artırma, işçileri aşağılama ve hakaret etme gibi mobbing uygulamaların arttığı, konuştuğumuz işçiler ve sendikacılar tarafından dile getiriliyor.

Yapılan basın açıklaması eyleminde konuşma yapan sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, işyerindeki taşeron işçilerin ve memur emekçilerin uğradığı baskıları ve artan sömürüyü kabul etmediklerini, diğer sendikalarla birlikte ortak mücadele vereceklerini açıkladı.

PTT yöneticilerinin baskı yaptığını ve bu yaptıklarının yasal olarak da suç olduğunu belirten Küçükosmanoğlu, yöneticileri uyararak “Hiçbir kimsenin çalışanların kişiliğine yönelik baskı yapamayacağını, performansa yönelik baskı yapamayacağını, hiç kimsenin gücü oranından fazlasına çalıştırılamayacağı ve bir kaç işçinin yapacağı işin bir işçiye yaptırılamayacağı” konusuna dikkat çekti. Sözlerini taşeron işçilerin yalnız olmadığı ve baskı ve mobbinge karşı her türlü mücadeleyi vereceklerini açıklayarak sonlandırdı.
PTT dağıtım merkezi çalışanı işçiler, bahçede ve pencerelerde eylemi izlerken alkış ve ıslıklarla destek verdiler.

Açılan dövizlerde de baskı ve mobbing protesto edilirken, İşçiler “ PTT’de baskılara son” “Bahçelievler PTT taşeron işçileri yalnız değildir!” grevi ertelenen şişecam işçileri de vurgulanarak “Şişe cam işçisi yalnız değildir” sloganlarını attılar.

Emek.org.tr

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*