Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Postacılar Ankara’ya bu kez taleplerini taşıdı

Postacılar Ankara’ya bu kez taleplerini taşıdı

ürkiye’nin çeşitli illerinden 7 otobüsle Ankara’ya gelen postacılar ek ödemelerdeki adaletsizlik sona erinceye kadar mücadele edeceklerini belirterek, önümüzdeki günlerde Maliye Bakanlığı, Meclis ve Cumhurbaşkanlığı önünde seslerini duyuracaklarını söyledi.

KESK/Haber-Sen, Türk Haber-Sen, Bağımsız Haber-Sen, PTT’lerde sözleşmeli personele uygulanan politikalara ilişkin Devlet Personel Başkanlığı önünde basın açıklaması yaptı. “Ankara PTT Güç Platformu” pankartının açıldığı eylemde, “Eşit işe eşit ücret. Yılan hikayesi”, “Danışmana varda bize yok mu”, “Biri yedi biri baktı. Aha kıyamet koptu”, “Milletvekiline kıyak 399 zulüm” dövizleri taşındı.
“Postacıyız, haklıyız, kazanacağız”, “YPK (Yüksek Planlama Kurulu) susma sabrımızı taşırma” sloganlarını atan postacılar adına Haber Sen Şube Başkanı Yaşar Polat açıklama yaptı.

‘SESİMİZ DUYULUNCAYA KADAR MÜCADELEYE DEVAM’

7 otobüsle Ankara’ya Türkiye’nin çeşitli kentlerinden geldiklerini ifade eden Polat, önümüzdeki dönemlerde 20 otobüsle geleceklerini, seslerini duyuruncaya, haklarını alıncaya kadar gitmeyeceklerini kaydetti. Hükümetin Kanun Hükmünde Kararnameler ile devleti yönettiğini söyleyen Polat, Devlet Personel Başkanlığı önünde yaptıkları bu eylemlerinden sonra Maliye Bakanlığı’nda sonra Meclis önünde eylemlerini yapacaklarını, Cumhurbaşkanlığı’na kadar çıkacaklarını dile getirdi. 3 Kasım 2011 tarihli resmi gazetede YPK kararının yürürlüğe girdiğine vurgu yapan Polat, PTT çalışanlarından şef, amir ve uzmanlara 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren 153 TL artış yapıldığını ama PTT dağıtıcısına, gişe memuruna, şoföre, teknik personele hasılı PTT’deki diğer sözleşmeli personele hiçbir zam yapılmadığını kaydetti. 2 Kasım’da yürürlüğe giren “Eşit işe eşit ücret” olarak bilinen 666 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’ye değinen Polat, PTT başta olmak üzere KİT’lerde çalışan sözleşmeli personele hiçbir zammın yapılmadığının altını çizdi. Bu haksızlığı yapan iktidarın adına ‘Adalet’ isminin geçtiğine dikkat çeken Polat, ek ödemelerdeki adaletsizliğin giderilmesini istedi.

YPK ÜYELERİNE ÇAĞRI

Bu ülkeye hizmet ettiklerinin, gram gram posta dağıtarak gişelerde bel fıtığı olduklarını belirten Polat, milletvekiline, emeklisine ve danışmanına yüzde 170 zam yapılırken, kendilerinin yok sayılmasının hiçbir adalet ile bağdaşmayacağının altını çizdi. Polat, “Başta Başbakan olmak üzere YPK üyelerine sesleniyoruz. Mazinizi unutmayın. Şimdi de ekmeğimiz için kapınızı çalıyoruz. Bu sese kulak verin” dedi.

NOSTALJİ KARTLARI

Açıklamanın ardından postacılar PTT Kızılay postanesine davul zurna eşliğinde yürüyerek Cumhurbaşkanı ve Başbakan başta olmak üzere birçok kişiye kart gönderdi.

Nostalji yaptıklarını belirten postacılar, “Bir gün teknik duracak postacılar yine kart dağıtacak” dedi. Kart atma eyleminin ardından postacılar davul zurna eşliğinde halaylar çektikten sonra eylem sona erdi.

Kaynak: emekdunyasi.net

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*