Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Polisler dövdü, ateşe attı, kör etti ama delil yok!

Polisler dövdü, ateşe attı, kör etti ama delil yok!

Haziran İsyanı’nda İstanbul’da Hakan Yaman adlı yurttaşın bir sivil saldırgan ile dört polis tarafından dövülmesi, gözüne vurulması ve ateşe atılması ile ilgili soruşturmada delillerin tümünün yok edildiği ortaya çıktı

İstanbul Sarıgazi’de yaşayan minibüs şoförü Hakan Yaman, 3 Haziran 2013 akşamı evine dönerken, bir TOMA’nın yanındaki polislerin attığı gaz fişeğiyle karnından vuruldu. O sırada bir binanın çatısında duran Erdoğan Zekioğlu ise saldırı anını cep telefonuyla çekti. Görüntülerde Yaman’ın bir sivil saldırgan ve dört polis tarafından dövüldüğü görüldü.

Gözüne sert bir cisimle vurulan Yaman, baygın vaziyette yerde sürüklendikten sonra ateşe atıldı. Yaman’ın burnu, elmacık kemiği ve çenesi kırılırken,  sırtında ise yanık oluştu. Yaman, bir gözünü tamamen kaybederken, diğer gözünde de yüzde 80 görme kaybı meydana geldi

Delillerin hiçbirisi bulunamadı
Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre, Yaman’ın dövülmesine ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı polis başmüfettişleri İlhan Kara ve İlyas Burunak’ı görevlendirdi. İki müfettiş 23 Ocak 2014 tarihli raporunda “neticeye ulaşılamadığı”na kanaat getirdi ve polisler hakkında “ceza tayinine mahal olmadığı” sonucuna vardı.

Raporda skandal bulgular da yer aldı. Raporda Atatürk Mahallesi Birsel Sokağı’nı gören mobeselerin bulunamadığı, Demokrasi Caddesi Ovacık Sokak’taki mobesenin ise “bir yıldır arızalı standart dışı” bir kamera olduğu iddia edildi.

Müfettişler Emniyet Foto Film Şubesi’nin kamera kaydı yapmadığını, 63 519 numaralı TOMA üzerindeki kameranın da “çağın gerisinde kalmış, çözünürlüğünün düşük” olduğunu, TOMA’nın su sıkarken kamerasının ıslandığı gibi iddiaları sıraladı.

Hangi polisin hangi sokakta saldırdığını telsiz kayıtlarından da “bulamayan” müfettişler, Yaman’ın dövüldüğü ana ilişkin 18 saniyelik cep telefonu görüntülerinin de “teşhise elverişli olmadığı”nı ileri sürdü.

Polisler de malzemeleri de belirsiz
Görüntüleri inceleyen Ankara Kriminal Polis Laboratuvarı raporunda ise Ovacık Sokak’ta konuşlanan polislerin Trabzon’dan geldiği söylenirken, Trabzon Emniyet Müdürlüğü bu polislerin kendi kadrolarında olmadığını belirtti.

Takviye gelen personelin ne tür malzemeyi ne kadar aldığına dair sağlıklı bir bilgiye ulaşamadığının savunulduğu müfettiş raporunda, kaskların üzerindeki numaraların kolayca sökülebildiği, fosforlu olmadığından dolayı da teşhise elverişli olmadığı da öne sürüldü.

Sendika.Org

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*