Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Polisin işçilere saldırısı sonrası, İzmir genelinde işçiler iş bırakıyor: “Bizi yok sayanı bizde yok sayarız!”

Polisin işçilere saldırısı sonrası, İzmir genelinde işçiler iş bırakıyor: “Bizi yok sayanı bizde yok sayarız!”

FERSUDE – İzmir’de DİSK Genel-İş sendikasına üye işçilerin toplu sözleşme ile ilgili eyleme yapılan polis saldırısı sonra Genel-İş İzmir genelinde iş bırakma kararı aldı.

Genel-İş üyelerinin toplu sözleşme ile ilgili başkanlık girişinde yapmak istediği eyleme polis saldırdı. Saldırı sırasında polis cop ve biber gazı kullandı. Saldırı sırasında en az 15 işçi gözaltına alındı. Genel-İş, İzmir iş bırakma kararı aldı. Yüzlerce işçi iş bırakarak belediye önünde toplandı.

Evrensel’den Metehan Ud’un haberine göre işçiler İzmir genelinde iş bırakmaya başladı.

‘BİZİ YOK SAYANI BİZ DE YOK SAYARIZ’

Saldırının ardından açıklama yapan DİSK Genel-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Arif Yıldız ise mücadeleyi sürdüreceklerini dile getirdi:

“Hak arama mücadelemiz, basın açıklaması hakkımız bugün antidemokratik şekilde elimizden alındı, polis şiddeti ile karşılaştık. Sizin ileri demokrasiniz bu mu? Söz verdin, sözünü tut Aziz Kocaoğlu. Bugün çözüyoruz, itirazı yarın geri çekiyoruz diyerek 90 gündür bizi oyaladınız. Sen bizim toplu sözleşme yetkimize itiraz ettin. Sen bizi yok sayarsan, biz de seni yok sayarız. İşçiyi emekçiyi yok saymayın. Sokaklarda, alanlarda mücadelemizi sürdüreceğiz. Gözaltına alınan arkadaşlarımız serbest bırakılına kadar mücadelemiz sürecek. Basın açıklamamızı da yapacağız. Gelin sıkıyorsa hepimizi alın. Biz sadece İZENERJİ işçisi değiliz, Türkiye genelinde yüz binlerce işçiyiz.”

YÜZLERCE İŞÇİ İŞ BIRAKARAK BELEDİYE ÖNÜNDE TOPLANDI

Şubelerin çağrısıyla yüzlerce Genel-İş üyesi işçi İzmir Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı, KESK’e bağlı sendikaların temsilcileri, İzmir Barosu yönetimi, CHP İzmir Milletvekili Kani Beko,  EMEP, HDP ve çok sayıda kitle örgütü temsilcisi de eyleme katıldı. 

Polis toplanmaya engel olmak istese de başarılı olamadı. Büyükşehir ile Valilik binası arasında çok sayıda çevik aracı ve TOMA bulunduruldu. İşçiler sık sık “Sözleşme hakkımız söke söke alırız”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Sadaka değil toplusözleşme” ve “İş ekmek yoksa barış da yok” sloganlarını attı.

gazetefersude.com

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*