Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Polis Tutanaklarına Göre Uğur Kurt Ölmemiş

Polis Tutanaklarına Göre Uğur Kurt Ölmemiş

Okmeydan’ında Berkin Elvan eylemi yapan liselilere polisin saldırması onucu yaşanan çatışmlarda cemevi bahçesinde duran Uğur Kurt polis tarafından öldürülmüştü.Okmeydanı’nda Uğur Kurt’un katledilmesine ilişkin polis tutanaklarında diğer polislerin Uğur Kurt’ vuran polise  sıkma uyarısında bulundukları  ve Uğur Kurt’un yaşamını yitirmesi bilgisi yer almadı.

Uğur Kurt’un katili olan TMŞ polisi S.K.’nın soruşturma dosyasındaki polis tutanakları ortaya çıktı. Tutanaklarda polis kameralarına, burjuva basına yansıyan anların geçirilmeyerek bilgilerin çarpıtıldığı görüldü. Polis kameralarının eksik çekim bilgileriyle dosyaya girdiği gelen bilgiler arasında.

Milliyet gazetesinden Kemal Göktaş’ın yaptığı habere göre Terörle Mücadele Şubesi’nden S.K.’nın da aralarında bulunduğu polisler tarafından imzalanan “Olay Tutanağı”nda Kurt’un vurulmasından hiç bahsedilmiyor.Tutanakta sadece polislerin kendini savunduğu ve Uğur Kurt’un ölümüne dair bir bilginin olmadığı ortaya çıktı.

Tutanakta ateş açılmasını önceleyen anlar aktarılırken Akrep tipi zırhlı aracın Molotof kokteyliyle yanmasından sonra polislerin “havaya ateş ettiği” iddia ediliyor.

Hiçbir görüntüde ve hiçbir tanık ifadesinde yer almamasına rağmen göstericilerin bulunduğu taraftan da silah seslerinin geldiği iddiasına yer veriliyor. Ateş açılırken diğer polis ve amirlerin “Sıkma” uyarısı da tutanaklarda geçmiyor. Böylelikle polis tutanağının birkez daha katliami gizlemeye yönelik olduğu ortadadır. Karşı taraftan ateş açıldıysa hani bu boş kovanlar nerede sorusunu sormadan edemiyoruz.

Tutanaklarda çarpıtma Uğur Kurt’un ölümünün saklanmasıyla devam ediyor. Polis tutanaklarında olmayan bilgi medyadan öğrenilerek savcı Hasan Yılmaz tarafından soruşturma açıldığı da ek tutanakla belgelendi. Savcı Hasan Yılmaz’ın soruşturmayı başlatan tutanağında Kurt’un vurulmasının sonradan öğrenildiği aktarılrak resen soruşturma açtığı belirtildi. Polisler biz ölüm haberi sonradan öğrendik diyerek katil meslektaşlarını korumaya çalışmaktadır.

Tutanağı’nın bir diğer önemli detayıysa Uğur Kurt’un katledilmesinin ardından 6.5 saat sonrasının yazılması ve 56 polis amir ve memurunun imzasının bulunması. 56 imzayla katil polis S.K.’nın yalnız olmadığı işlediği cinayetin tüm polisler tarafından sahiplenildiği görülüyor. Zira olay tutanağında imzası olan polislerin sayısı ile Uğur Kurt katledildiğinde orada bulunan polis sayısı arasındaki fark açıktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*