Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Tekel direnişinden sonra Sakarya savaşımları

Tekel direnişinden sonra Sakarya savaşımları

Tekel işçilerinin Ankara Sakarya caddesi’nde çadır kurmasından rahatsız olan polis, tekel işçilerine ve devrimcilere uyguladığı baskıdan sonra Sakarya caddesi çalışanlarından ve Ankaralılardan tepki görmüştü.

YGS sınavının yapıldığı gün Sakarya Caddesi’nde Maltepe Dershanesini işgal eden Dev-Lis’li liseli ve üniversiteli gençlere saldıran polis Ankaralılardan yine tepki gördü. Tutuklanan öğrenciler bir süre sonra serbest bırakıldı.

Bu gün saat 17:40 sıralarında Sakarya Meydanında gitar çalıp eğlenen biri kadın diğeri erkek iki turiste bira içtikleri gerekçesiyle bir sivil polis ‘gavur’ ibaresi kullanarak müdahale etmeye çalıştı. Müdahaleyi gören Ankaralılar sivil polise sözlü tepkide bulundu. Gavur kelimesine çok kızan Ankaralılar polisi protesto etti ve azarladı. İnsanların toplanması ve tepkinin artmasıyla birlikte polis uzaklaştı. Polisin uzaklaşmasıyla birlikte gitar çalmaya devam eden turistlere Ankaralılar eşlik ederek birlikte şarkı söylediler.

Sakarya Caddesi bar ve kafelerinde çalışanlar ve müşteri kitlesi, genelde sol ve muhalif kimliği ile biliniyor. 20 yıldır Ankara’da 1 Mayıslara “Sakarya bar emekçileri” imzasıyla katılan Sakarya esnafı ve çalışanları, Tekel direnişine de dükkanlarına “Tekel işçilerinden değil onları mağdur edenlerden şikayetçiyiz” afişleri asmıştı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*