Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Polis “Ermeni soykırımı” ifadesini suç sayıltısı haline getirerek, 3 İHD’liyi gözaltına aldı

Polis “Ermeni soykırımı” ifadesini suç sayıltısı haline getirerek, 3 İHD’liyi gözaltına aldı

İHD İstanbul Şubesi Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyonu’nun 1915 Ermeni Soykırımı’nın 103. yıldönümü için Sultanahmet’te Türk-İslam Müzesi önünde düzenlemek istediği anma polis saldırısına uğradı.

Polis, açıklama yer alan “Soykırım” ve “Katliam” kelimlerinin yasak olduğunu söyleyerek pankartlara el koydu. Alanda bulunanlara kimlik kontrolü yaptı.

İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin, polise tepki göstererek, “Bu kelimeler çıkarılamaz. 2015’ten bu yana ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyoruz.” dedi. Açıklamada bulunan İHD avukatları, “Ermeni Soykırımı ve Katliamı” ifadelerinin Anayasa Mahkemesi kararı ile “suç” sayılmaktan çıkmış olduğunu hatırlattı.

2012’de öldürülen Maritza Küçük’ün kızı Bayzar Küçük de, “Annemi öldürdüler, çırılçıplak ettiler. Bu soykırım değilse ne?” diye yasağa tepki gösterdi.

Polis engellemesinin ve baskılarının ardından açıklama İHD İstanbul Şubesi’ne alındı. Dernekte yapılan basın toplantısını da engelleyen polis, Leman Yurtsever, Jihan Tosun ve Gamze Yaman’ı kelepçeleyerek gözaltına aldı.

Gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakıldı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*