Anasayfa » GÜNDEM » Polis Adana’da bir çocuğu katletti

Polis Adana’da bir çocuğu katletti

Adana’da polisin Akrep tipi bir zırhlı araçtan attığı ses bombası olduğu belirtilen bir cismin kafasına isabet ettiği 15 yaşındaki İbrahim Aras isimli çocuk yaşamını yitirdi. Mahallede polisin yanlarından geçtiği sırada zırhlı araçtan çocukların üzerine nedensiz ses bombası olduğu belirtilen cismi fırlattığı öğrenildi.

Adana’nın merkez Seyhan ilçesine bağlı Hürriyet Mahallesi’nde Metro mevkiinde polisin Akrep tipi bir zırhlı araçtan attığı ses bombası olduğu belirtilen bir cisim İbrahim Aras isimli 15 yaşındaki çocuğun ölümüne yol açtı. Görgü tanıkları, polisin ses bombası attığı anın öncesinde ise herhangi bir eylem olmadığını belirtti.

Zırhlı araçtan atıldığı belirtilen cismin kafasına isabet ettiği Mardin doğumlu olduğu öğrenilen Aras, olay yerinde hayatını kaybetti. Aras’ın hayatını kaybetmesinin ardından polislerin içerisinde bulunduğu zırhlı aracın hızla olay yerinden uzaklaştığı belirtildi. Çevredeki yurttaşlar ise Aras’ın cenazesinin başına geldiklerinde kafasının büyük bir bölümünün koptuğunu gördü.

Yaşanan şok hali devam ederken, kısa bir süre sonra yanlarında ambulans aracıyla bölgeye gelen polisler Aras’ın cenazesini bölgeden kaçırmak istedi. Cenazeyi kaçırmak isteyen polise cenazenin başında bekleyen insanların gösterdiği tepki üzerinde polis bölgeyi terk etmek zorunda kaldı.

Aras’ın ölümüne sebep olan cismin de cenazenin hemen yanı başında olduğu da görgü tanıkları tarafından belirtildi.

Polisin cenazeyi kaçırmak istemesi olayından kısa bir süre sonra olay yerine gelen BDP’li yöneticiler, emniyet amirleri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Cenazeyi almak isteyen emniyet amirlerine BDP’li yöneticiler, savcı olay yerine gelip, inceleme yapmadan cenazeyi teslim etmeyeceklerini söyledi. Aras’ın cenazesi hala yaşamını yitirdiği noktada yerde duruyor. Halk, savcı gelmeyene kadar cenazeyi yerden kaldırmayacaklarını ifade ediyor.

Emniyet amirleri ile görüşen BDP’li yöneticiler ise emniyet amirleri “Aras’ın ölümü ile bir ilgilerinin olmadığını, mahallede öncesinde yaşanan bir gösteriye müdahale edildiğini, Aras’ın ise polise elindeki cismi atmak isterken hayatını kaybettiği” iddiasında bulundu.

Polisin gösteriye müdahale edildiği yönündeki iddiası mahalleli tarafından yalanlandı. Çevredeki görgü tanıklarından edinilen bilgilere göre olay öncesinde mahallede herhangi bir olay ya da gösteri yaşanmadı.

Aras’ın polisin attığı ses bombası olduğu belirtilen cisim sonucu hayatını kaybettiğinin duyulması mahallede infiale yol açtı. Yüzlerce kişi, Aras’ın yaşamını yitirmesinde duydukları öfke ile cenazeyi almak üzere olay yerine yakın bir noktada bulunan polisin üzerine yürüdü. Bunun üzerine polisler halkın üzerine de gaz bombası sıkılmaya başlandı. Başlayan çatışmalar her geçen an sayısı kalabalıklaşan yurttaşlarla giderek büyüyor.

İbrahim Aras’ın yaşamını yitirdiği yere gelen savcı, bir görgü tanığının ifadesini aldı. Görgü tanığı, olayın yaşandığı esnasında “Burada adam öldürüyorsunuz” diyerek tepki gösterdiği polisin kendisine “Biz burada kuş avlıyoruz” karşılığı verdiği söyledi.

İbrahim Aras’ın (15) cenazesi savcının olay yerine gelerek incelemelerde bulunmasının ardından Adana Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Yaşamının yitirmesi sonrası getirilen ambulansla Aras’ın cenazesini götürmek isteyen polisler, halkın tepkisi üzerine olay yerinden ayrılmak zorunda kalmıştı.

Cumhuriyet Savcısı gelip, inceleme yapmayana kadar cenazeyi kaldırmayacaklarını belirten halk, Aras’ın cenazesinin üzerini gazete ve bir örtü ile örterek, savcının gelmesini beklemeye geçti.

Savcı ise olay yerine yaklaşık 2,5 saat sonra geldi. Olay Yeri İnceleme Ekibi ile Aras’ın cenazesinin başına gelen savcı cenaze ve çevresinde incelemelerde bulundu.

Savcı, olaya şahitlik eden bir görgü tanığının da olay yerinde ifadesini alındı. İsmi öğrenilemeyen kadın bir görgü tanığı savcıya verdiği ifadesinde, olay yaşanmasının hemen sonrasında fail polislere “Burada adam öldürüyorsunuz” diyerek tepki gösterdiğini, bunun üzerine bir polisin ise kendisine ‘Biz burada kuş avlıyoruz’ karşılığını verdiğini anlattı.

Olay yeri incelemesinin tamamlanması ve görgü tanığının ifadesi alınması sonrası Aras’ın cenazesi morg aracıyla Adana Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

Savcılık incelemesi sırasında çocuklarının yaşamını yitirdiği haberini almaları üzerine olay yerine gelen Aras’ın ailesi ise sinir krizleri geçirdi. Çevredekiler acılı aileyi teskin etmekte zorlandı.

Aras’ın katledilmesinin ardından mahallede başlayan olaylar ise polisin bölgeden tamamen geri çekilmesi ile son buldu.

Öfkeli yüzlerce insan ise cenazenin kaldırılmasına rağmen olay yerini terk etmeyerek, attıkları sloganlarla polise dönük tepkilerini göstermeyi sürdürüyor.

ANF

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*