Anasayfa » DÜNYA » Peugeot işçisi, fabrikayı işgal etti

Peugeot işçisi, fabrikayı işgal etti

Çalıştıkları fabrikanın satılması ve işten çıkarmalara karşı yüzlerce Peugeot işçisi, PSA Peugeot Citroen’in Fransa’daki fabrikasını işgal etti.

Genel Çalışma Konfederasyonu (CGT), 3 bin işçinin Paris yakınlarındaki Aulnay fabrikasında oturma eylemi başlattığını açıkladı.

İşçilerin eylemi sendika ve Peugeot yetkililerinin anlaşmak için masa başına oturmasından bir gün önce geldi. Görüşmede işten çıkarma konusunun görüşüleceği bildirildi.

Yazılı bir açıklama yapan CGT, “PSA Aulnay işçileri elleri boş işten atılmak istemiyor. Kasım ayında başlayan suni görüşmeler hiçbir şey getirmedi, şirket yönetimi işçilerin taleplerini karşılamayı reddediyor” dedi.

Şirket yetkilileriyle görüşmenin en başından başlamasını talep eden işçiler, aksi taktirde eylemlerini sürdüreceklerini bildirdi.

ETHA

Ancak hükümet tarafından kabul edilen yasaya göre işverenler, işçileri artık daha kolay işten çıkarabilecek ya da maaşlarını kısabilecek.

Araç satışlarının düşmesi üzerine fabrikayı satacağını ve en az 8 bin işçiyi işten çıkaracağını 2012 yılında açıklayan şirket, üretimi işgücünün daha ucuz olduğu ülkelere kaydıracağını ifade etmişti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*