Anasayfa » İŞÇİ SINIFI » Petrol işçileriyle dayanışmaya!

Petrol işçileriyle dayanışmaya!

Kazakistan’da, petrol işçilerinin grevi ateş altında. Petrol işçilerinin grev çadırlarının kurulduğu alana saldıran polis, ateş ederek 10 grevciyi katletti. Polis saldırısına direnişle karşılık veren işçiler, bölgedeki petrol şirketlerinin binalarını, hükümet binalarını ateşe verdiler. Devletin bölgeye yığdığı binlerce asker, özel tim, polisle grevci işçilerin çatışmaları sürüyor. Grevci işçiler dışındaki tüm petrol işçileri, demiryolu işçileri, işbırakıp sokaklara çıkarak, direnişteki grevci işçilere dayanışmaya çıktı. Bölgede sıkıyönetim ilan edildi. Gece sokağa çıkmak yasaklandı. Tüm gösteri ve yürüyüşler yasaklanırken; internet, radyo, televizyon, fotokopi makinesi kullanımı dahi yasaklandı! Kazmunaygaz Devlet Petrol ve Gaz Şirketi’nin Janözen kentindeki Özenmunaygaz Şubesi’nde çalışan işçilerin, ücret artışı, işgüvenliğinin sağlanması, sendikal örgütlenme, işten atılmaların durdurulması talepleriyle 7 aydır, protesto yürüyüşleri, iş yavaşlatma, açlık grevleri ve grevle sürdürdükleri direniş, ateş altında. İki bin işçinin işten atıldığı, işçi avukatlarının tutuklandığı, şirketin kiralık katillerinin öncü işçileri ve çocuklarını katlettiği grev, hükümetin grev çadırlarının kurulduğu alanda “bağımsızlık günü kutlama” provakasyonuyla, çatışmaya dönüştü. Hükümetin, binlerce işçinin bulunduğu grev alanına, kutlama şenlikleri için öğrencileri yürüyüşe geçirmesi öncesinde; polis araçlarının grevcilerin üzerine sürülerek işçileri ezmesi ve polisin direnen grevcilerin üzerine ateş açması sonucunda, ilk anda 10 işçi kurşunla katledildi. Ateş açılan, grev çadırları yıkılan işçiler, grev gözcülüğü yaptıkları Ozenmunaygaz yönetim binasını, çevredeki belediye başkanlığı binaları ve özel şirket binalarını ateşe verdiler. Janosen kentine gönderilen uçaklar, askeri birlikler, özel tim, polis, keskin nişancılar, direnen petrol işçilerine karşı katliama girişti.

Sınıf dayanışması
Saldırıyı haber alan Kazakistan’ın pek çok bölgesindeki işçiler, grevci petrol işçileriyle dayanışmak için eyleme çıktılar; petrol üretimi tümüyle durdu, trenler durduruldu; iş durdurup sokağa çıkan binlerce işçi, protesto gösterileri düzenledi. Kalambac, Kazarhanbas kentlerinde de binlerce işçi greve çıkarak, kent meydanlarında eylemler düzenledi. Polis, işçi direnişlerine ateş ederek karşılık verdi. 70 kadar işçinin öldürüldüğü, 500 işçinin yaralandığı, yüzlercesinin gözaltına alındığı bildiriliyor. En son, Janösen kentinde 5 Ocak’a kadar sıkıyönetim ilan edildi; gösteri ve yürüyüşler, gece sokağa çıkmak, internet, radyo, televizyon kamerası, fotokopi makinesi kullanmak yasaklandı..

Kazakistan Başsavcısı Asat Daulbeyev’in açıklaması, kanla bastırılmak istenen sınıf direnişini bulandırmaya, enternasyonal dayanışmayı engellemeye dönüktü: “Ülkenin bağımsızlığını kazanmasının 20. yıldönümünü kutlamak için ana meydanda toplanan siviller, bir grup holiganın saldırısına uğradı. Olaylar sırasında bazı göçebe çadırları ve bağımsızlık günü için kurulan sahne tahrip oldu.”

İşçi sınıfı dayanışmaya!
Ateş altındaki grevci petrol işçileriyle, onlara destek olmak için greve çıkan sınıf kardeşleriyle, Kazakistan işçi sınıfla dayanışmaya!
Janosen’deki sıkıyönetim derhal kaldırılsın!
İşçi katillerinden hesap sorulsun!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*