Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Peru’da altın çıkarmak için OHAL ilan edildi

Peru’da altın çıkarmak için OHAL ilan edildi

Peru’da Cajamarca ve Conga’da altın ve bakır madeni çıkarılması çalışması için Newmont Mining adlı ABD şirketi ile 4,8 milyon dolarlık bir anlaşma yapılması üzerine binlerce kişi harekete geçmiş, şirkete ve anlaşmaya karşı 11 günden bu yana eylemlerini sürdürmüştü. Kimi eylemlere polis saldırıları yaşanmış, köylüler de şirkete ait araçları ateşe vermişti. Eylemlerde kimi köylülerin yaralanması üzerine, şirket çalışmalarını durdurmuştu.

Bölge halkının çevre ve yaşam hakkına sahip çıkması karşısında bir çözüm üretemeyen Peru Devlet Başkanı ve hükümeti Ollanta Humala, Cajamarca, Celendin, Hualgayoc ve Contumaza’da 60 gün süreyle geçerli olmak üzere olağanüstü hal yasası çıkarılması kararı verdi.

Devlet başkanı Humala, diyalog kurmak ve sorunu demokratik yollarla çözmek için tüm yöntemleri kullandıklarını söyleyerek “Yerel halkın liderlerinin inatçılığı yüzünden sosyal barış ve kamu hizmetlerini yeniden sağlayacak anlaşmalara varılamadı” suçlamasında bulundu.

Olağanüstü hal, ana yollarda 11 gündür devam eylemleri sonlandırmak için Peru ordusuna, polise sınırsız destek vermesini içeriyor.

2005’te kurduğu Peru Ulusal Partisi ile neoliberalizm ve emperyalizm karşıtı bir dil kullanan, bölgesel olarak ise kendisini Evo Morales ve Hugo Chavez’in yanına koyan Humala, devlet başkanlığı seçimlerinde de ‘yerlilik’ vurgusu yapmış ve özellikle eylemlerin gerçekleştiği ülkenin kuzey bölgesinden ciddi destek almıştı.

(LatinBilgi.net)

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*