Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Pembe salyangoz ve işçi sınıfı

Pembe salyangoz ve işçi sınıfı

Bugünlerde İstanbul’un Bebek, Nişantaşı, Bağdat Caddesi, Yeşilköy, Bahçeşehir gibi lüks burjuva ve üst orta sınıf semtlerinde büyük pembe salyangoz heykelleri sergilenmeye başlandı.

Pembe salyangoz, 80′li yıllarda İtalya’da başlayıp dünya çapında orta sınıflar içinde yaygınlaşan “Yavaş Yaşam Hareketi”nin sembolü. Pembe salyangoz heykellerini İtalya’dan getirtip İstanbul’un lüks semtlerinde “Toskana Vadisi Yavaş Yaşama Dönüş sergisi” adı altında sergileyen ise küresel inşaat ve şehircilik tekeli Emaar’ın Türkiye şubesi. Emaar Türkiye, Toskana Vadisi’nde inşaa ettiği lüks alt kentin reklamasyonunu, “yavaş, kaliteli, huzurlu, keyifli, insani değerlere saygılı, doğayla ve insanın biyolojik ritmiyle uyumlu yaşam” gibi sloganlar ve pembe salyangoz heykelleriyle yapıyor.

Emaar, Toskana Vadisi’nde burjuvalara ve üst orta sınıflara “yavaş yemek, yavaş ulaşım, yavaş iletişim, yavaş ev, yavaş kent” konseptini satıyor. Yavaş yaşam konsepti, gürültü, telaş ve koşuşturmacanın olmadığı, kent merkezinin araç trafiğine kapalı olduğu, fast food zincirleri ve hipermarketler yerine alışverişin kişisel tanışıklığı olan özel bakkal ve manavlardan yapıldığı, geniş yaşam alanları içinde insanların kendilerine ayıracak bol zamanlarının olduğu, örneğin yemeklerin tadına vararak, sindirerek, keyifle ve yaya yaya yenildiği, ardından keyif içki ve kahvelerin içildiği, işlerin telaşsız ve keyifli hale getirilerek yavaş yavaş yapıldığı bir “huzur, sukünet, keyif ve yavaşlık projesi”ni içeriyor.

“Yavaş Yaşam” konsepti burjuvazi ve üst orta sınıflar için. Sembolü olan pembe salyangoz da lüks burjuva ve üst orta sınıf semtlerinde sergileniyor.

İki sınıf, iki kent, iki zaman
İşçi ve emekçi semtlerinde pembe salyangoz heykelleri sergilenmiyor.

İşçiler ve kent yoksulları Toskana Vadisi’nden “yavaş yaşam konseptli” ev alamaz. Yavaş yaşam, yavaş kent, yavaş yemek, yavaş çalışmak, kendine zaman ayırmak, yaşamın keyfini çıkarmak konsepti, milyon dolarlara tabi bir alternatif kapitalizm hareketi ve projesidir.

İşçi ve emekçi semtlerinde pembe salyangoz heykelleri sergilenmiyor. İşçi semtlerinde sergilenen sermaye için ölümüne daha çok, daha hızlı, daha çabuk iş çıkar, daha fazla koştur, kendine ayıracak, kendin için düşünecek bir dakikan bile kalmasın konseptidir!

İşçi ve emekçi semtlerinde pembe salyangoz heykelleri sergilenmiyor. Çünkü kent karşıt sınıflara bölünmüştür. Proleterlerin yaşadığı kent ile burjuvaların yaşadığı kent arasında kutuplaşma derinleşmektedir.

İşçi ve emekçi semtlerinde pembe salyangoz heykelleri sergilenmiyor. Çünkü zaman da sınıflara bölünmüştür. Proleterler kendileri için değerlendirebilecekleri zamandan da daha fazla yoksun kılınmıştır. İşçilerin tüm zamanına sermaye tarafından el konulmuştur. Ve işçiler için zaman yoksunluğu, burjuvazi için daha bol, yaya yaya ve keyifle değerlendirebilecekleri zaman demektir. Ve burjuvazi için bol boş zaman, işçiler için daha fazla zamansızlık, ölüm yarışı, daha hızlı ve uzun çalışma, zaman köleliği demektir.

İşçi ve emekçi semtlerinde pembe salyangoz heykelleri sergilenmiyor. Çünkü burjuvaların oturacağı Toskana Vadisi’ndeki “yavaş yaşam konseptli” evleri de, olağanüstü bir hız ve çalışma temposuyla yapmaya zorlanan işçilerdir. Pembe salyangoz heykellerini lüks burjuva semtlerinde sergileyerek “yavaş yaşam konsepti” satan Emaar tekeli, “yavaş yaşam” konseptli evlerin yapımında çalıştırdığı binlerce işçiyi burunlarından kan getirecek bir hız ve tempoda, uzun sürelerle çalıştırır. Bir soluklanma için duraksayan işçiyi hemen işten atar.

Burjuvalar için “yavaş yaşam” kentleri inşa eden işçilerin, posası çıkartılan kas ve sinirlerini dinlendirmeye bile zamanları yoktur. 10 saatleri çalışarak, 3 saatleri yolda geçer, ölü gibi uyumaya bulabildikleri zaman bile kendilerine değil bir sonraki gün için sömürülecek emekgüçlerini yeniden üretme zamanı olarak kapitalistlere aittir.

Yavaş Yaşam Hareketi
“Yavaş Yaşam Hareketi” İtalya’da fast food zincirlerine karşı bir tepki hareketi olarak ortaya çıktı. Kapitalizmin giderek hızlanan çarklarına karşı yavaş yaşam, yavaş ulaşım, yavaş kentler vb biçiminde genişledi ve artan çalışma ve yaşam temposundan, stresinden, koşuşturma ve zamansızlıktan rahatsız olan orta sınıflar içinde dünya çapında hızla yaygınlaştı.

Pembe salyangoz, işçi sınıfının ise yanına bile uğramadı. “Yavaş Yaşam Hareketi”nin, işçiler için 6 saatlik işgünü, dinlenme ve yemek molası aralarının, yıllık izinlerin artırılması, çalışma temposunun yavaşlatılması gibi talepleri bile yoktur! Kapitalizm uzlaşmaz sınıf karşıtlığı ve komünist devrim ekseninden gelmeyen her türlü hareketi olduğu gibi, orta sınıfçı “yavaş yaşam” hareketini de bir “alternatif kapitalizm” biçimi olarak özümseyip yeni bir sermaye birikim kanalına çevirmekte zorlanmadı.

Tıpkı tekelci kapitalizmin yol açtığı doğa yıkımına tepki olarak ortaya çıkan küçük burjuva çevreci hareketin, “doğa dostu tekeller”, “yeşil kapitalizm” biçimiyle yeni bir sermaye birikim alanına çevrilmesi gibi. Tıpkı tekelci kapitalizmin biyoteknolojik tarım-gıda terörüne karşı tepki olarak ortaya çıkan organik tarım-gıda hareketinin, dev çaplı yeni bir sermaye birikim alanı haline gelivermesi gibi. “Yavaş Yaşam Hareketi” de bugün, küresel inşaat ve turizm tekellerinin bir kenar süsü haline gelmiştir. Burjuvalar ve üst orta sınıflar için “yavaş yaşam konseptli” lüks konutlar ve alt kentler inşa edilmekte, yavaş yaşamın (fast food zincirlerinin olmaması, merkezin trafiğe kapalı olması, yerel ve otantik ürünlere rağbet vb) kritelerine uyan belediye, ilçe ve kasabalar küresel turizm tekelleri tarafından yeni bir azami kar markası haline getirilen pembe salyangoz heykeli armağan edilmektedir. İşçiler ise günde 10-12 saat, hafta altı gün insan üstü bir hız ve tempoda çalışmaya, kalan zamanlarında zorunlu gereksinimlerini dahi giderebilmek için daha hızlı, daha hızlı koşuşturmaya, ölüm yarışına devam etmektedir.

İşçi sınıfının ihtiyaç duyduğu şey pembe değil kızıl salyangozdur. Kapitalizmin hızlandıkça hızlanan sömürü ve egemenlik çarklarını durdurmak, yıkmak ve zamanı da kendisi için özgür ve insanca yaşam haline getirmektir.

Kapitalizm ve burjuvaziye karşı uzlaşmaz karşıt proletaryayı, proletaryanın büyüyen mücadele yetilerini, özlem ve gereksinimlerini sosyalist devrim ve komünizmin özgürlük dünyası tutkusuyla buluşturmayan hiç bir hareketin, kapitalizm içinde eriyip gitme ve onun kendisini yeniden üreteceği bir kenar süsü olma dışında başarı şansı yoktur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*