Anasayfa » BASINDAN » Patronlar kadın işçi istihdamını durdurdu!

Patronlar kadın işçi istihdamını durdurdu!

Başbakanın talimatıyla hazırlıkları süren çalışan kadına çocuk teşviği, patronları korkuttu. İş piyasasındaki kadınların daha çok çocuk yapmasını teşvik etmek amacıyla hazırlanan taslak daha netleşmeden patronlar ‘yeni işçiler kadın olmasın’ talimatı vermeye başladı. Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, “Kaş yapalım derken göz çıkarmayalım. Doğum yapan kadına sağlanacak ek haklar, kadınları iş hayatından etmesin” uyarısında bulundu.

Özdebir, kadın çalışanların istihdam şartlarını kolaylaştırmak amacıyla hazırlandığı söylenen taslağın iş dünyasında endişe yarattığını belirterek, “ASO üyesi bir sanayicimiz düzenlemeden duyduğu kaygıyla bundan sonra fabrikasına kadın işçi almayacağını bana söyledi. Taslak bu haliyle yasalaşırsa, kadın işçi çalıştıran işletmelerin istihdam maliyetleri artacağından, yöneticilerine kadın yerine erkek işçi alınması talimatı vermiş” dedi. Özdebir, ismini açıklamadığı fabrikada 40’ı kadın olmak üzere toplam 200 kişinin çalıştığını vurguladı.

Kadın çalışanlara getirilecek yeni haklar nedeniyle işadamlarının kaygılanmakta haklı olduklarını ifade eden Özdebir, benzer tepkinin bir çok işadamından gelebileceğine dikkat çekti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın öncülüğünde hazırlanan taslakta doğum yapan kadınlara uygulanan 16 haftalık analık izninin 24 haftaya kadar çıkarılması, yarım gün çalışarak ‘tam gün’ çalışmış gibi prim yatırılması, iş yerlerinde kreş açılması, , doğum yapan kadına işe dönüş garantisi gibi doğum teşvikleri yer alıyor.

KADIN İSTİHDAMI DÜŞER!

Kadın çalışanlara getirilecek bu desteklerin işçilik maliyetlerini ciddi ornda artıracağını belirten ASO Başkanı, “Bir kadın için en ulvi şey anne olmak ama kaş yapayım derken göz çıkarmamak gerekiyor. Kadın işçilere sağlanan ek haklar kadın istihdamını daha da aşağı çekecektir. Çünkü işletmeler maliyet hesabı yapıp düşük maliyetli olanı tercih eder. Aksi halde rekabet avantajını kaybedip yok olur” dedi.

hurriyet.com.tr, 19 Eylül 2013

Kadın İşçilerin Mücadelesi Bu Oyunu Bozar

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, medyada yer alan “Kadın işçi almayın talimatı başladı” haberlerine ilişkin, “Patronlar için kadın demek, “düşük istihdam maliyeti’ demektir. Bu nedenle hükümet “kadınlar 3-5 çocuk doğursun’ diye teşvik hazırlarken, patronlar “Teşvik gelirse kadın işçi çalıştırmayız’ demektedir” dedi.
DİSK Genel Sekreteri Dr. Arzu Çerkezoğlu, “Kadın işçi almayın talimatı başladı” şeklindeki haberlere ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Çerkezoğlu, kadınların 3-5 çocuk doğurmasını isteyen Başbakan Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın “çalışan kadına çocuk teşviki” paketi hazırlığı içerisinde olduğunu anımsatarak, “Doğum yapan kadınlara uygulanan 16 haftalık analık izninin 20-24 haftaya çıkarılması, yarım gün çalışarak “tam gün’ çalışmış gibi prim yatırılması, iş yerlerinde kreş açılması, doğum yapan kadına işe dönüş garantisi gibi teşvik maddeleri kamuoyunda tartışılırken işveren cephesinden konuya dair bir açıklama bugün basında yer almıştır” dedi.
“Basında “Kadın işçi almayın talimatı başladı’ başlığıyla sunulan haberde, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, patronların istihdam maliyetlerinin artması endişesiyle kadın işçi çalıştırmaktan vazgeçme eğilimi içerisinde olduklarını aktarmıştır” diyen Çerkezoğlu, “Kadınların işsiz kalacağı “tespiti’, geleceğe dair bir tehdit değil, bugün mevcut yasa geçerliyken de kadınlar tarafından yaşanan bir gerçekliktir” değerlendirmesinde bulundu.

-KADINLAR UCUZ İŞGÜCÜ DEPOSU OLARAK GÖRÜLÜYOR-

Çerkezoğu, mevcut teşviklerle bile birçok işyerinde kadınların hamile kalınca işten çıkarıldığını, işten çıkarılma korkusuyla hamileliklerini gizlediklerini, dönüşümlü hamileliğe zorlandıklarını, bunun hükümet ve patronlarca da gayet iyi bilindiğini vurguladı. Patronların istihdam maliyetleri gerekçesiyle bugün de işten çıkarttıkları kadın işçileri, ucuz işgücü deposu olarak gördüğünü ifade eden Çerkezoğlu, “Birçok kadın, güvencesiz, sendikasız, esnek ve aynı işi yaptığı erkek işçilerden daha düşük ücretlerle çalışmaya zorlanmaktadır. Patronlar için kadın demek, “düşük istihdam maliyeti’ demektir. Bu nedenle hükümet “kadınlar 3-5 çocuk doğursun’ diye teşvik hazırlarken, patronlar “Teşvik gelirse kadın işçi çalıştırmayız’ demektedir” dedi. “3-5 çocuk doğur, ucuz emekçi yetiştir, onlara bakarken aynı zamanda esnek olarak ucuz emek gücünü sat” şeklinde özetlenebilecek bu uzlaşmanın en önemli ayağının önümüzdeki günlerde gündeme gelecek “Özel İstihdam Büroları” olduğunu dile getiren Çerkezoğlu şunları kaydetti:
“Yasanın kadınların evden, esnek çalıştırılması amacıyla çıkarıldığı bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafında da dile getirilmiştir. 26-27 Eylül tarihindeki Çalışma Meclisi toplantısının üç ana gündeminden biri de ‘Özel İstihdam Büroları’ olarak belirlenmiştir.Açıktır ki kadın emeğinin daha da ucuzlatılması, kadınların esnek, güvencesiz çalıştırılması için kurgulanan bir süreç adım adım işletilmektedir. Kadın işçilerin, emekçilerin sokaktaki mücadelesi bu oyunu bozacaktır”

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*