Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Patates, soğan… kapitalizm

Patates, soğan… kapitalizm

Ekonomik bunalımlar, dengesizlikler, döviz yükselişleri, zamlar artık sofralarda. Faturalar ve gıda fiyatlarının aşırı zamlanmasıyla birlikte sosyal medya üzerinden gıda yükselişleri gündem olmaya başladı. Gündem, seçimler ve patates arasında gidip geliyor. Çünkü kapitalizm açısından gerçek ve somut ekonomik durum patates, toplumun temel besin ihtiyacı haline getirilmiş ucuz gıdalardaki artış tepki topluyor.

Seçimlerin sonucu ne olursa olsun, kim gelirse gelsin, kim kalırsa kalsın, ister duygusal parlamenter hayalperestlik, bağımlılık, ister başkanlık biçiminde ama her halükarda karşımızda duran kapitalizmin doğal sonucu olan kriz ve bunalımların kaçınılmazlığı.

Genel geçer her ekonomistin söylediği, faizlerin sürekli yükselmesi sermayenin yatırım yapma imkanını kısıtlaması. Yalnız gerçek krizin nedeni bu değil. Sermaye birikiminin ulaştığı kendi değerinin, bu toplam sermayenin değerinden daha da çok büyümeyi gerektirmesi gerekirken, burjuvazi açısından kısa vadede üretimi ve sömürüyü arttırak bunun mümkün olmadığı gibi krizin temel nedeninde bu olması. Burjuvazinin bunu aşmak için ilk elden başvuracağı şey üretimi arttırmak değil kemerleri sıkmak.

Sıkılacak kemer ise bizim kemerimiz, yüzeysel olarak ilk elden toplumun zam artışlarına alıştırılması, kıdem tazminatının yok edilmesi, esnek, kiralık işçi sömürüsünü yaygınlaştırmak, işten atmaların önünü açmak, (ki bunun için İş kanunda sayısız yasa varken, işçinin dava açmasını engellemek için arabuluculuk sistemi gelmişti.) ücretleri düşürmek, vergi artışları… IMF programı, kabul ettirmek için faşizmi arttırmak…

Bu kriz bizim değil, sermayenin krizi. Canımızla, dişimizle, sömürülerek, ölerek büyüttüğümüz sermayenin krizi. Krizin faturasını kapitalistler ödesin, biz “ödemiyoruz, ödenmeyecek!”

 

 

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*