Home » DÜNYA » Paris’ten eylem notları… (güncelleniyor)

Paris’ten eylem notları… (güncelleniyor)

Paris Devrimci Proletarya’nın eylemler içinden haber ve notları:

Macron hükümeti akaryakıt zammını önce 6 aylığına ötelemek, sonra geri çekmek zorunda kaldı.

Sarı yeleklilerin eylemleri bugün “kırıntı değil ekmeğimizin tamamını istiyoruz” sloganıyla sürüyor ve büyüyor.

Şu anda Paris’e giden tren ve otobüsler iptal edildiği için birçok insan Paris’e inmekte güçlük çekiyor. Buna ragmen binlerce insan şehir merkezine akıyor, Champs Elysées’ye dogru yürüyor.

Bütün sokaklar, bütün şehirler eylem alanı.

Saint Lazare Garı’nda toplanan demir yolu işçileri ve öğrenciler birlikte Champs Élysées’ye dogru yürüyor.

Ara sokaklarda çatısmalar sabahtan başladı. Polisin gaz bombalı, atlı saldırıları oluyor. Barikatlar kuruluyor. Çok sayıda yaralı ve gözaltılar var. Polise taş ve sopalarla karşı konuluyor. Yer yer polisle göğüs göğüse ve yumruk yumruğa çatışmalar da oluyor. Yaralı polisler de var. Polis yer yer geri çekilmek zorunda kalıyor.

Bugün özelikle lise ve üniversitelerden gelen öğrenciler eylemlere damgasını vuruyor. Bir çok alanda sarı yelekliler polis birliklerinin önünde yere diz çöküp ellerini başlarının üstüne koyarak, dün gözaltına alınan liseliler ile dayanışma gösterisi yapıyor.

İşçiler Champ Elysees meydanına Enternasyonal marşını söylerek girdi. Enternasyonal çok sayıda dilde birden söyleniyor.

Champs Elysees’de binlerce sarı yeleklinin oturma eylemi başladı. Eylemdeki kitle durmaksızın kalabalıklaşıyor. Geniş bir kesimde çatışmalar içinde Cumhurbaşkanlığı Sarayına doğru yürümek istiyor.

Meydanda ve meydana çıkan yan yollarda şu an eylemler de sürüyor polis saldırıları da, çatışmalar da… Tren ve metroların çalışmaması, nedeniyle herkes yürüyor. Eylemler çok geniş bir alana yayılmış durumda. (14:52)

Aşırı gaz kullanımı nedeniyle insanlar sersemlemiş durumda, çok sayıda fenalaşan var. Şu ana kadar 700 gözaltı var.

Champs Elysees Caddesini polis bosalttı. Çatısmalar ara sokaklara dağılmıs durumda. Tekrardan herkes caddeye çıkmaya çalısıyor. (15:46)

Çatışmalar şu an Haussman Bulvarında, Opera çevresinde ve Champs Elysees’nin yan sokaklarında yoğunlaşmış durumda. (15:55)

Paris’e özel harekat timleri ve belli noktalarda askeri birlikler sevkedildi. Özel harekat timleri göstericilere saldırıyor. Göstericiler çekilip tekrar polisin üzerine yürüyor. Kapitalist devlet güçlerinin sert saldırılarına karşın çatışmalar devam ediyor devlet sert mudahlede bulunuyor. Özellikle sol ve sendikalar ve öğrencilerin bulundugu Gare Saint Lazare çevresinde çatışmalar yoğunlaşmış durumda. (16:50)

Via Gilets jaunes Paris est

Gepostet von Nouveau Parti Anticapitaliste am Samstag, 8. Dezember 2018

Marseilles şehrinden de yoğun eylem ve çatışmalar sürüyor. Marseilles’deki gösterilerin kitleselliği de Paris’tekine yakın düzeyde. Aynı şekilde Bourdeux da.. Marseilles ve Bourdeux en büyük işçi şehirleri arasında yer alıyor.

Paris’te Champs Elysees meydanının çevresindeki yan yollarında yoğun eylem ve çatışmalar sürüyor. (17:20)

Eylemler Zafer Anıtına çıkan bütün caddelerde devam edıyor. Rue Kléber yolu, Hoche caddesi, Grande Armee caddesi, Wagram yolu, Victor Hugo caddesi Marceau caddesi, Champ Élysée ve Hausmann caddeleri, bunlar Zafer Anıtına çıkan büyük cadde ve yollar. Hepsinde eylem var, ve polisle karşı karşıya gelmeler var. Diger yandan eylemler Bastille meydanı, Republique meydanı, Concord meydanı, Gare Saint Lazare meydanı ve çevresine, Rivoli yolu, Sebatopol yolu, Saint Denis çevresine, kısacası tüm şehre yayılarak devam ediyor.

Göstericiler, polis saldırılarını frenlemek için ara sokaklarda araçları ateşe vererek barikatlar oluşturuyor. (17:40)

Champs Élysées caddesine çıkan on bin kişilik bir kitle polis tarafindan ablukaya alınmış durumda. Grev ve direnislerle dayanışma komitesi bileşenlerinin de içinde yer aldığı 2 bin kişilik bir kitle Eyfel guzergahındaki köprüde barikat kurdu. Sokak aralarındaki direnişçiler Champs Elysées deki polis albukasını yarmak için tekrardan Champs Élysées’e yöneldi. 2 bin kişilik kitle Eyfel’e dogru yuruyor. (18.10)

https://www.facebook.com/tr.euronews/videos/357644011457842/

Sarı yelekliler Champs-Elysees'de bir oturma eylemi düzenliyorlar

Gepostet von Yaşar Selçuk am Samstag, 8. Dezember 2018

Round 4: Yellow Vests protest in Paris

Gepostet von RT am Samstag, 8. Dezember 2018

Enternasyonal marşı eşliginde Champs_Elysees'ye giriş

Gepostet von Nazli Top am Samstag, 8. Dezember 2018

Protesta gilet gialli in Francia, scontri in corso in molte zone: diretta video

LIVE #GiletsJaunes Scontri in molti punti di Parigi intorno all'Eliseo (Ruptly)

Gepostet von Local Team am Samstag, 8. Dezember 2018

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*