Anasayfa » GÜNÜN İÇİNDEN » Paris’teki katliam Basel’de protesto edildi

Paris’teki katliam Basel’de protesto edildi

Paris’te katledilen Kürt devrimciler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez İsviçre’nin Basel kentinde üç bini aşkın bir kitle tarafından protesto edildi.

Öğlen saat 13’te Claramatte parkta toplanan kitle öfkeli sloganlarla parlamento binasına doğru yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “Kürt halkı üzerindeki katliamlara son”, “Türk ordusu Kürdistan’dan defol”, “Şehit namırın”, “Terörist Türkiye”, “Biji Serok Apo”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” sloganları yoğun bir şekilde atıldı. “Sizi mücadelemizde yaşatacağız” yazılı döviz ve pankartlar ile yaşamını yitiren üç Kürt kadın devrimcinin fotoğrafları taşındı.

Yürüyüş parlamento binasının bulunduğu Marktplatz alanında mitinge dönüştürüldü. Kürt ulusal marşı Ey Rekip toplu halde okundu. Burada çok sayıda konuşmacı katliama ilişkin konuşmalar yaptılar. İsviçre Özgür Kadın Hareketi adına konuşan Şükran Sincar, bu cinayetin arkasında Türk gladyosu ile uluslararası istihbarat güçlerinin olduğunu savundu. Sincar, bu katliamdan Fransa’nın da sorumlu olduğunu belirterek, Fransa devletinin bir an önce cinayeti aydınlatması gerektiğini söyledi. Yine SP Federal Parlamento Milletvekili Beat Jans, “sıkılan kurşunun hedefinin sadece üç Kürt kadını değil, barış umudu ve insanlık olduğunu” söyledi.

Üç bin kişiyi aşkın bir kitlenin katılım sağladığı protesto eylemine Devrimci Proletarya’nın yanı sıra Kürdistanlı, Türkiyeli ve İsviçreli çok sayıda devrimci demokratik parti, sendika, örgüt ve dernek katılım sağladı. Dondurucu soğuğa rağmen oldukça anlamlı bir katılımla gerçekleştirilen eylem yaklaşık iki saat sürdü. Yapılan konuşmalar ve atılan sloganlardan sonra eylem sona erdirildi.parissaki2

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*